Problémy se žlučníkem by se neměli přehlížet, protože mohou signalizovat i jiné problémy. V mnoha případech se totiž jedná o problém s játry a zánět žlučníku ohrožuje dokonce i slinivku břišní. Mezi nejčastější problémy patří žlučníkové kameny a výše zmíněný zánět.
Mezi nejčastější příčiny patří přejídání, konzumace smažených jídel, jídla na noc a stresové vypětí. Nemalou roli hrají také rodové predispozice. V případě, že problémy se žlučníkem trápí oba rodiče, tak dítě má o více jak 20% větší šanci, že bude mít v budoucnu také problémy se žlučníkem.
V případě, že máte pocit, že je něco v nepořádku – vyhledejte svého obvodního lékaře.
Nejčastější problémy
- zánět žlučníku
- kameny
- písek ve žlučníku nebo žlučovodech
- uspané žlučovody
- rakovina žlučníku
Jak vidíte, tak seznam problémů není zrovna krátký. Proto v případech podezření je lepší nečekat a vyhledat doktora.
Doplněk stravy pro správnou funkci močových cest – AKCE 150 Kč na měsíc!
Vhodné potraviny
Žlučníková dieta je velmi podobná jaterní dietě, protože tyto dva orgány mají k sobě blízko. V zásadě stačí dodržovat určitá pravidla konzumace potravin. Je zcela nutné vynechat z jídelníčku smažené, tučné a pikantní (ostré).
Hodně lidí se ptá, co jíst po operaci žlučníku. Zde máte seznam potravin, které můžete jíst bez výčitek svědomí a budou pro vás zdravé. Možná se vám stane, že vám nějaká potravina i přesto, že ji zde najdete, nesedne. To se může stát a nezbývá nic jiného, než danou potravinu z jídelníčku vyřadit.
- nízkotučné mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, máslo, mléko)
- zelenina – pouze bez semínek, nepálivá, nedráždivá (mrkev, salát, avokádo)
- maso – pouze libové, především ryby, kuřecí, králík
- koření – bobkový list, kmín
- mouka, těstoviny, rýže a ovesné vločky
- polévky – nejzdravější jsou libové vývary vařené dlouhou dobu
- cukr – bílý a hroznový, med, stévie
- pšeničný chléb
Příznaky žlučníkového záchvatu
Jak poznat žlučníkový záchvat? Někdy je to opravdu těžké, protože hlavně v začátcích si můžete myslet, že se jedná o zácpu, případně, že jste snědli něco špatného. Projevuje se bolestí v pravém podžebří, v některých případech střílí bolest až do zad a okolí žaludku.
U někoho může být bolest mírná a u někoho naopak nesnesitelná. Záleží na “odolnosti” snášet bolest postiženého a také na vážnosti problému.
- pocit nafouknutého břicha
- pocit plnosti
- říhání, zvracení
- pocit žluče v ústech
- zažloutlé oční bělma
Diaben – přípravek na snížení cukru v krvi – vhodné nejen pro diabetiky!
Žlučníkové kameny a jak je rozpustit?
Žlučové kameny vznikají z látek, které jsou běžné obsažené ve žluči. Jde o látku cholesterol, bilirubinun a vápník. Občas dojde k navýšení některé látky a začnou vznikat žlučníkové krystaly.
Na ty se postupně nabalují ostatní látky a vznikají tak vše známé žlučníkové kameny, které se postupně zvyšují. Proč se některá látka přesytí? Stává se to, když do žluče začne tělo pouštět více odpadních látek, protože játra je již nedokáží odfiltrovat a zničit.
Mezi hlavní rizikové faktory vzniku žlučníkových kamenů patří především obezita, náhle hubnutí, zbytečné vysoká konzumace cukru a tučného jídla.
Jak se projevují?
O žlučníkových kamenech se můžete dozvědět ze dvou zdrojů. První je náhodný ultrazvuk a druhý už méně příjemný – bolest. Žlučníkové kameny totiž v začátcích nebolí, ale “ozvou” se až když je pozdě.
Bolest střílí do podžebří, zad a může až do ramena.
Jak se jich zbavit?
Kameny se léčí hladovkou, klidem a teplými obklady na břicha (kus látky, velký kapesník). Důležité je držet přísný jídelníček a vyhnout se fyzickým aktivitám. Také je potřebné klást důraz na důkladnou regeneraci a spánek, který by měl mít kolem 8 hodin denně. Lékař vám též může předepsat léky pro zmírnění bolestí a rychlejší léčení.
Odstranění žlučových kamenů je možné i chirurgickou cestou. V dnešní době se používá laparoskopie, která je šetrnější, než dřívější metody.
Díky laparoskopii si totiž odnesete jen pár kamínků a hlavně jizvy, které nejsou téměř vidět. Hlavně dívky tento bod určitě uvítají.
Zdroje:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/gallstones#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214
https://www.celostnimedicina.cz/zlucove-kameny.htm
Naposledy aktualizováno 18 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu