Ženšen pravý – léčivý poklad z dálného východu

Patří mezi ty nejznámější exotické léčivé byliny a pro své mnohočetné užití si vydobyl své místo v tradiční čínské medicíně. Jsou mu přisuzovány mnohé léčivé účinky a východní medicína jej používá nejen na léčbu, ale také pro prevenci. V léčitelství se nejvíce využívá právě ženšen pravý (Panax ginseng), ale existuje mnoho dalších druhů ženšenu.

 

Druhy ženšenu z pohledu léčivých účinků

Právě proto, že je druhů ženšenu obrovské množství, vznikají zmatky v jeho členění také v literatuře. Jelikož se s pojmem ženšen pracuje jak v medicíně, tak v botanice, jeho druhové členění je tomu v obou případech přizpůsobeno. Protože nás však v tomto článku zajímají léčivé účinky ženšenu, zaměříme se na členění z tohoto pohledu:

  • Panax ginseng – ženšen pravý (také označován jako korejský, čínský či asijský)
  • Panax quinquefolius – ženšen americký (velmi podobné účinky jako výše uvedený)
  • Panax pseudoginseng – ženšen nepravý (odlišné složení léčivých látek)

 

ženšen pravý kořen

 

Kromě toho vnášejí do terminologie zmatek také marketingové názvy, jako je třeba „sibiřský ženšen“ (Eleutherococcus senticosus – eleuterokok ostnitý) nebo „peruánský ženšen“ (Lepidium meyenii – řeřicha peruánská, též Maca či českou transkripcí maka), které s ženšenem (Panax) nemají druhově nic společného.

Pokud vám tak bude někdo prodávat výtažky z těchto rostlin, uvědomte si, že se nejedná o ženšen. Může se však jednat o rostliny s podobnými účinky (a zpravidla tomu tak je).

 

Tradiční východní medicína a ženšen pravý

Složení bylin je to, co dělá jejich blahodárný účinek na náš organismus. Ženšen pravý patří mezi byliny, které jsou opravdu velice bohaté na obrovské množství zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů. To jej činí tolik výjimečným.

Tradiční východní medicína na něj pohlíží jako na adaptogen, což znamená, že komplexně zvyšuje celkovou odolnost organismu. Ten tak může lépe čelit negativním vnějším vlivům, které na něj působí. A to ať už se jedná o vlivy:

  • fyziologického charakteru (extrémní fyzická zátěž, viry, bakterie)
  • psychologického charakteru (stres, úzkost, deprese)

Ve východních kulturách jsou nesmírně populární také byliny, které působí jako afrodiziakum a ženšen pravý patří mezi jednu z nich. V místech výskytu ženšenu se zpracovává přímo jeho kořen, který se pak využívá k přípravě pokrmů nebo výrobě extraktů a tinktur.

 

Léčivé látky pod drobnohledem

Pojďme se ale na ženšen nyní podívat trochu z vědeckého pohledu. Získáte tak přehled o tom, jaké látky obsahuje a proč je vlastně tolik zdraví prospěšný. Tyto informace použijete v dalších částech článku, kde si řekneme více o účincích této byliny.

Začněme tím, co jsme nakousli už v úvodním druhovém přehledu. Ženšen pravý si můžeme totiž dále rozdělit na dva základní „druhy“, se kterými se v léčitelství setkáte nejčastěji, a které jsou také nejčastěji využívány do pravých extraktů ženšenu, jenž se u nás prodávají:

  • čínský ženšen
  • korejský ženšen (červený a bílý)

Čínský ženšen je charakteristický tím, že roste divoce ve volné přírodě. Setkáte se s ním na svazích hor Changbai a Xiaoxinganling. Korejský ženšen se naproti tomu v divoké přírodě již téměř nevyskytuje a pěstuje se uměle na farmách.

U korejského ženšenu dále rozlišujeme červený ženšen a bílý ženšen. Jak čínský, tak korejský ženšen se vyznačují tím, že obsahují vysoké množství saponinů, ale u korejského ženšenu je jejich obsah vyšší. Právě proto je také nejúčinnější.

Jak vypadá ženšen?

Saponiny jsou látky, které se vyskytují zejména v rostlinách, ale právě ženšen je na ně nebývale bohatý. Z kořene ženšenu bylo od počátku výzkumu v roce 1854 až do dnešních dní izolováno již okolo 70 saponinů.

Ty se označují jako ginsenosidy či panaxosidy.

Ty pak lze dále dělit na dioly, trioly a oleanany, a to dle vnitřní struktury těchto látek. Vyznačují se tím, že každá mají trochu odlišné léčivé účinky. Mezi dioly je nejvíce zastoupen Rb1 a mezi trioly Rg1. Výjimečné postavení zde má červený ženšen, tedy odrůda korejského ženšenu, kde je výrazně zastoupena také látka Rg3.

Kromě saponinů, které stojí za nejvýznamnějšími léčivými účinky ženšenu, obsahuje tato obdivuhodná rostlina také antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Antioxidanty jsou další pro lidský organismus velice důležité látky a v ženšenu najdeme především maltol, kyselinu salicylovou a kyselinu vanilovou.

 

Silnější srdce a cévy

Kardiovaskulární systém je důležitou součástí našeho organismu. Často si jej však poškozujeme, ať už kouřením, konzumací nadměrného množství alkoholu, nezdravým stravováním a celkově špatným životním stylem.

To s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací, které se mohou projevit třeba až ve vyšším věku. Užíváním ženšenu však můžete naopak ze zdravotního hlediska mnoho získat.

ženšen pravý

Zásadní roli zde samozřejmě hrají zmiňované saponiny. Rb2 potlačuje riziko vzniku aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Saponin Rg2 pak má příznivý vliv na regulaci srážlivosti krve. Látka Rg3, která je charakteristická pro červený korejský ženšen, má potom schopnost normalizovat krevní tlak.

Přečtěte si také: Jak snížit krevní tlak?

Ženšen tak skutečně může pomoci jak lidem s nízkým krevním tlakem, tak lidem s krevním tlakem vysokým.

 

K lepší postavě bez chemie

Ženšen podporuje prokrvení jednotlivých orgánů, protože zvyšuje množství oxidu dusnatého v našem těle. Díky tomu je vhodný pro všechny, kteří vedou aktivní životní styl, pravidelně sportují a chtějí se zkrátka udržet v kondici.

Ostatně komerční fitness doplňky stravy často obsahují látku označovanou jako nitric oxide, což není nic jiného než právě oxid dusnatý. Většinou je součástí pre-workout směsí nebo je přidáván do některých BCAA, které se obvykle berou před tréninkem. Ze ženšenu jej můžete dostat zcela v přírodní formě, bez užívání průmyslově vyráběných tablet.

Lepší prokrvení celého organismu včetně svalstva vám zajistí lepší sportovní výkony během cvičení. Rychleji tak můžete dosáhnout svých cílů, zlepšit si svou fyzičku a třeba zpevnit postavu do plavek.

 

Zlepšení paměti a funkcí mozku

Ženšen pravý má velice blahodárný vliv také na naši psychiku, a to zejména z toho důvodu, že zlepšuje naši duševní pohodu. Na tom se podílí zejména látky Rb1 a Rg2, které podporují správnou činnost našich mozkových buněk, resp. mají příznivý vliv na zlepšení paměti.

Tyto saponiny však dokáží pozitivně ovlivnit prakticky všechny důležité mozkové činnosti, kam patří rovněž prostorová orientace, soustředění a schopnost učení. Ženšen podporuje obnovu mozkových buněk.

mozkové stimulanty

 

Potlačení projevů menopauzy a zlepšení partnerského života

Již jsme zmínili, že ženšen je považován za afrodiziakum. Je tomu tak pravděpodobně právě díky výše uvedeným schopnostem posílit srdce a cévy nebo činnost mozkových buněk a díky jeho vlivu na psychiku. Naše zdraví v této oblasti se totiž podílí rovněž na kvalitě sexuálního života.

Lepší prokrvení orgánů, lepší funkce mozku a duševní pohoda totiž znamenají, že se cítíme dobře. A když se cítíme dobře, máme také větší chuť na sex. Ostatně mozek je hlavním spouštěčem sexuálního vzrušení.

Ženšen je v tomto ohledu velice zajímavou bylinou jak pro ženy, tak pro muže. U žen totiž dokáže vyrovnávat hladinu hormonů v období menopauzy, a tím tlumit její negativní vlivy, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy, nechutenství a další.

Lepší prokrvení pohlavních orgánů zvyšuje jejich citlivost a vzrušivost, a to platí jak pro ženy, tak pro muže. Díky pravidelné konzumaci výtažků ze ženšenu, tak můžete zkvalitnit váš sexuální a potažmo partnerský život.

ašvaganda indický ženšen

tonikum (zdroj energie, antioxidant)

podporuje kvalitu spánku

Všechny složky jsou 100% aktivní (extrémní čistota produktu)

od 549 Kč

Přejít do obchodu

 

Další prospěšné léčivé účinky

Je toho opravdu mnoho, jak může ženšen pomoci ke zlepšení zdravotního stavu. Jeho účinky jsou natolik komplexní, že lze doporučit prakticky komukoliv, kdo chce podpořit svůj zdravý životní styl.

Ze všeho, co jsme si o účincích ženšenu dosud řekli je zřejmé, že je zdrojem fyzické i duševní vitality přímo z lůna přírody. Mezi další blahodárné účinky patří:

  • podpora imunitního systému
  • zlepšení trávení
  • regulace hladiny cukru
  • snížení hladiny špatného cholesterolu
  • normalizace činnosti žláz s vnitřní sekrecí
  • zpomalení procesu stárnutí

Jak je patrné, ženšen tak může pomoci také třeba při cukrovce. Důležité je nepochybně také upozornit na vliv stimulace žláz s vnitřní sekrecí, protože ty jsou zodpovědné za řízení všech základních fyziologických procesů v těle včetně správného vstřebávání vitamínů a minerálních látek.

A nakonec, spousta z nás sní dlouhém zdravém životě. Ženšen je někdy označován také jako „kořen dlouhověkosti“ nebo „kořen života“. I to má své opodstatnění. Obsahuje totiž polyfenolové sloučeniny a ty potlačují oxidaci tuků, což má vliv na zmírnění procesu stárnutí.

 

Užívání ženšenu v našich podmínkách

V západním světě se ženšen používá nejčastěji ve formě doplňků stravy. Čerstvý kořen samotný se zde nedováží. Dobrou zprávou však je, že jeho sušená forma neztrácí nic ze svých blahodárných účinků. Nejčastěji se setkáte s těmito variantami:

  • extrakt
  • prášek
  • tablety

Je na vás, kterou možnost zvolíte. Je zřejmé, že s tabletami nemůžete udělat mnoho jiného, než je zapít. Naproti tomu práškovou formu lze vmíchat do různých pokrmů. Extrakt potom patří k nejúčinnějším. Můžete jej použít třeba do čaje.

 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/262982.php

https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits

Naposledy aktualizováno 1 února, 2021, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *