Cítíte se unavení, trpíte stresem a do ničeho se vám nechce? Nejste sami, kdo se ocitl v podobné situaci. Řada lidí v takové situaci sahá po nějakém pamlsku, protože sladké je přece na nervy – tím si ale nepomáháte, nýbrž škodíte. Lepší a účinnější pomocí jsou adaptogeny. Pokud netušíte, co si pod tímto slovíčkem představit, vysvětlíme vám, o co jde.
Látky přírodního původu pomáhají přizpůsobit se
Začneme trochu zeširoka. Určitě dobře víte, že lidé úspěšně zvládly miliony let vývoje. Dokázali se přizpůsobit nejrůznějším přírodním podmínkám. Zdálo by se tedy, že adaptovat se na dnešní životní styl ve městech bude proti drsné přírodě hračka.
Ukazuje se ale, že to tak není. Život v metropoli je stresující. Obtěžuje nás smog z automobilů, velký hluk, neustálý stres a napětí. Potraviny nejsou tak výživné jako dříve, jsou plné barviv, konzervantů, aditiv. Na člověka proto působí spousta různých negativních faktorů. Jak zastavit, nebo alespoň zmírnit jejich působení?
Pomáhají adaptogeny, tedy látky přírodního původu, které umí znásobit životní sílu člověka, podporují ho ve schopnosti přizpůsobit se nepříznivým podmínkám, tedy například vysoké psychické zátěži, hluku, únavě, teplotním výkyvům apod.
Rostliny nám předávají svoji sílu
Nejde přitom o žádnou novinku, protože například rostlinné odvary se v lékařství používají už dlouhá staletí. Například existují rostliny, které podporují hojení ran, nebo takové, které zlepšují fyzickou kondici. Rostliny samotné se musí v přírodě přizpůsobit, aby přežily i nepříznivé podmínky a tyto svoje schopnosti poskytují i nám. Dokážou nastartovat lidskou imunitu, podpořit odolnost organismu proti toxinům a stresu, zlepšit krevní oběh.
Jaké rostliny řadíme do skupiny adaptogenů? Je to:
- Zázvor
- Rozchodnice růžová
- Eleueterokok (sibiřský ženšen)
- Řeřicha peruánská (Maca)
- Klanopraška čínská
- Hlíva ústřičná
- Goji – kustovnice čínská
- Rakytník řešetlákový
- Čaga sibiřská
- Kotvičník zemní
- Ženšen
- Kurkuma
- Cordyceps
- Reishi
Zastavme se podrobněji u čtyř posledních.
Ženšen
Ženšen poskytuje adaptogenní efekt díky tomu, že po jeho konzumaci dojde ke změně absorpce kyslíků ve tkáních, která se zvýší. Tkáň se okysličí. Přechodně se mění i metabolismus tuků a cukrů. Má kladný vliv na krevní oběh, imunitní systém, žlázy s vnitřní sekrecí i centrální nervovou soustavu.
Zajišťuje ochranu organismu před vyčerpáním, zlepšuje činnost mozku. Snižuje také hladinu kortizolu.
Kurkuma
Pravidelná konzumace kurkumy, koření dobře známého z kuchyně, zabraňuje vzniku a vývoji kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a zánětlivých procesů v lidském těle. Zároveň podporuje vyplavování dopaminu a serotoninu a růst nových neuronů v mozku. Je tedy velmi účinná u stavů vyčerpanosti, ztráty motivace, chronické únavy.
Cordyceps
Cordyceps či Housenice čínská je houbou s mimořádně silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Pomáhá při chronické únavě, stimuluje imunitu. Její účinky na regeneraci organismu jsou skutečně všestranné. Velmi často pomáhá sportovcům, protože zvyšuje tvorbu ATP.
Díky tomu má sportovec více energie, zlepšuje se využití kyslíku, podle jedné ze studií dokonce až o 50 %. Zároveň ale tlumí riziko přetrénování. U žen také zabírá proti neplodnosti, která je také mnohdy důsledkem zátěže a nevhodného životního stylu.
Reishi
Houba Reishi nebo také Ganoderma lucidum či Lesklokorka lesklá, pod těmito třemi názvy se skrývá adaptogenní houba, která dokáže vyrovnávat hormonální nerovnováhu a účinně zvyšuje imunitu organismu, pomáhá se srdečními a cévními problémy. Obrovsky pomáhá také játrům, které jsou nadneseně řečeno v lidském těle filtrem nečistot.
Právě konzumace nekvalitních potravin s toxiny znamená pro játra obrovskou zátěž, se kterou obtížně vyrovnává. Díky reishi mohou játra regenerovat. Tato houba působí i proti rakovině. Podporuje metabolické procesy a tím i hubnutí.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Naposledy aktualizováno 15 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu