Těhotenská cukrovka, nebo-li gistační diabetus mellitus ve zkratce GDM. Jedná se o zvýšený krevní cukr v období těhotenství. Ve většině případech cukrovka po porodu odezní a maminky nemají žádné vedlejší následky. Statisticky je dokázáno, že cukrovka se objeví až u 18% těhotných žen.
Nejčastěji bývá zjištěna mezi 24 – 28 týdnem těhotenství při rutinních krevních testech. Bohužel procento postižených pacientů se zvyšuje a za následek se považuje především oddalování těhotenství a špatný životní styl (stres, kouření, nezdravé stravovací návyky a nedostatek pohybu).
Při těhotenské cukrovce dochází k tomu, že slinivka břišní nedokáže produkovat dostatek inzulínu, který je nutný pro úpravu glukózy v krvi.
Vyšetření přítomnosti gestačního diabetu
V 80. letech se u žen zjišťovala jen zřídkakdy a ještě v nedávné době se testy dělaly ženám, které patřily do rizikové skupiny. V rizikových skupinách byly ženy s nadváhou nebo obezitou, ženy s výskytem cukrovky v rodině a ženy, které měly za sebou již jedno nebo více rizikových těhotenství.
Naštěstí od roku 2009 platí v ČR doporučení, aby všechny těhotné ženy byly poslány na vyšetření přítomnosti gestačního diabetu.
Těhotenská cukrovka hodnoty glykémie
Jestliže máte zvýšené hodnoty glykémie (hladiny glukózy v žilní plazmě), tak se mějte na pozoru. Jaké to jsou hodnoty?
- glykémie nalačno opakovaně 5,1 mmol/l a výše nebo
- glykémie v 60. min OGTT 10,0 mmol/l a výše nebo
- glykémie ve 120. min OGTT 8,5 mmol/l a výše
V případě, že máte jakýkoliv dotaz, anebo chcete pomoci ostatním ženám, které trápí tento problém, tak doporučuji uživatelsky příjemné fórum “Těhotenskacukrovka.”
Test na těhotenskou cukrovku
Test na těhotenskou cukrovku se provádí všem těhotným ženám mezi 24-28 týdnem těhotenství.
V případě, že žena má k cukrovce predispozice, mezi které patří nadváha, obezita, v minulosti měly rizikové těhotenství a u žen s výskytem cukrovky v rodině a to především z matčiny strany.
- ženy, které porodily mrtvé dítě
- ženy, které poradily dítě, které vážilo 4kg a více
Testy se provádějí vždy na lačno, kdy maminky musí vydržet 10 hodin bez jídla a pití. Žena by měla být zcela zdravá a test by se neměl provádět v průběhu chřipky, nachlazení a střevních problémech. Je také doporučeno vyhnout se silné fyzické námaze. Při testu se odebírá krev nitrožilně, protože krev odebraná z prstu není dostatečně spolehlivá.
První, druhý a třetí odběr
První odběr krve je vždy na lačno. Poté žena vypije roztok glukózy, který vám připraví sestřička.
Chuť není úplně dobrá, a proto je doporučeno si sebou vzít vlastní čaj, anebo půlku citrónu, aby chuť byla snesitelnější. Když si nic nevezmete, tak to nevadí.
Chuť není zas tak strašná a roztok lze bez větších obtíží vypít na “jeden zátah.”
Po vypití roztoku se čeká 1 hodinu na druhý odběr. Třetí odběr probíhá opět s hodinovým odstupem od druhého odběru.
Jak se chovat, aby test nevyšel zkresleně?
- Kompletně se vyhnout fyzické aktivitě
- Test musí proběhnout na lačno
- Test musí být prováděn pouze, když je žena zdravá
- Krev musí být odebrána nitrožilně
- Den před testy se neomezovat v jídle a jíst to, co každý den
Při testu zůstaňte v klidu. I menší fyzická námaha může rozhodit výsledky testů.
“Mám cukrovku, co dál?”
Nic strašného se neděje a není důvod k panice. Jestliže váš test bude pozitivní, nezbývá nic jiného, než navštívit dietologickou poradnu. V poradně vám doporučí určitou dietu a budou vám dělat pravidelné testy na hladinu glukózy v krvi na lačno a také po jídle.
Jaké jsou rizika, když se těhotenská cukrovka nebude léčit?
Neřešit těhotenskou cukrovky může být osudová chyba a zcela jistě vám to nikdo nedoporučí. Při zanedbání léčby může dojít k tzv. makrosomii. Jedná se o narození většího dítěte, než je běžné a to 4 kg a více, často až k 5 kilům.
Je to dáno tím, že k plodu se dostane více cukru, než je zdrávo a dítě tak naroste. To má za následek problémy při porodu a to především, když se rozhodnete pro spontánní porod, při kterém může dojít k poranění matky, anebo narozeného dítěte.
V budoucnu by dítě mohlo trpět hyperaktivitou, mozkovou dysfunkcí, poruchou pozornosti, dětskou obezitou a dokonce diabetem.
Informace nad zlato
Důležité je upozornit matky na všechny výhody a nevýhody glukózového testu. „Při správném provedení OGTT nehrozí pacientce bezprostřední riziko ohrožení zdraví. Může být provázen nevolností a pocitem slabosti při vyplavení inzulínu. Po doplnění hladiny cukru po testu tyto nepříjemné pocity vymizí,“ říká Blanka Vavřinková. Navíc dodává, že v době, kdy je test prováděn – tedy mezi 24. a 28. týdnem gravidity, obvykle většina žen už ranní nevolnosti nepociťuje. „Postupy užívané v České republice jsou v souladu se závěry mezinárodních konferencí, které byly schváleny velkými institucemi, jako jsou ADA (American Diabetology Association), WHO (World Health Organization) a EASD (European Association for Study of Diabetes),“ doplňuje lékařka. zdroj vitalia
Má těhotenská cukrovka příznaky?
Nevíte, jaké má těhotenská cukrovka příznaky? Bohužel na první “pohled” to poznáte opravdu špatně a to je největší nebezpečí této nemoci. Proto také všem ženám je doporučováno, aby si zašly na testy. Může, ale nemusí se projevovat takto:
- časté močení (v některých případech může i pálit)
- zvýšená žízeň
- zvýšená únava, vyčerpanost
- horší hojení ran
- rychlé zhoršování zraku, žluté bělmo
Výše uvedené příznaky neplatí jen pro těhotenskou, ale pro všechy druhy cukrovky!
Pouze pro těhotenskou cukrovku:
- zrychlení růstu plodu
- retardace plodu
- úmrtí plodu
Časté močení je způsobováno nadměrnou hladinou cukru v krvi, která míří do moče a bere tím i vodu, čímž se organismu rychleji dehydratuje a poté máte pocit žíznivosti. Únava a vyčerpanost je dána tím, že ačkoliv v krvi je vysoká hladina cukru, tak jen malé procento se dostane do buněk a ty pak strádají. Jedná se tak trošku o paradox.
U většiny žen cukrovka probíhá bez příznaků – proto je lepší chodit na testy!
Jaký je jídelníček při těhotenské cukrovce?
Nemusíte se bát, pokud jste do této doby nejedli pouze fastood typu McDonald a KFC, kde je všechno přesmažené na nejlevnějším oleji.
Nejedná se o žádnou složitou dietu. Stačí dodržovat pouze pár základních zásad. Které to jsou?
- pestrý jídelníček
- hodně zeleniny
- nesladit a jíst potraviny s obsahem cukru (výjimkou je ovoce v malém množství – důležité kvůli vitamínům)
- vyřadit z jídelníčku nezdravé uzeniny, šunku nahradit za baby šunku s vysokým obsahem masa bez přidaných éček
- vynechejte dia výrobky (sladidla nejsou v době těhotenství vhodná)
- vynechat výrobky z bílé mouky a začít konzumovat celozrnné
- domácí strava (žádné kupované polotovary, kde je “milión éček”
- zdravé tuky – ve vašem jídelníčku by neměli chybět zdravé tuky, které jsou obsaženy například v avokádu, másle a semínkách s ořechy
V žádném případě nevařte dvě jídla denně – jedno pro sebe a druhé pro ostatní členy rodiny. Těch pár měsíců to vydrží a bude to zdravé i pro ně! Rodina má držet při sobě, ne? 🙂
Vzorový jídelníček na týden
Snídaně:
Snídaně by měla obsahovat maximálně 30 gramů sacharidů. Neměla by obsahovat mléčné výrobky (kromě másla a sýru), protože zvyšují hodnoty glykémie nad normu. Ale nebojte, mléčné výrobky si jinak můžete dopřát v průběhu celého dne!
Místo bílého pečiva zkuste pečivo celozrnné, ale dejte si pozor na pečivo, které se jako celozrnné tváří, ale má do něj hodně daleko! Takové pečivo je obarveno karamelem a do těhotenské diety není vhodné!
V případě, že i kvalitní celozrnné pečivo vám bude zvedat glykémii nad normu, tak můžete zkusit pečivo vyrobené z mandlové a kokosové mouky.
Bohužel jsou tyto produkty poměrně drahé a v některých městech se nedají sehnat. Na chvíli vynechte z jídelníčku i koláče, loupáky, croissanty, koblihy a další sladké pečivo.
- 50-80 g celozrnného pečiva – například chléb šumava s máslem a plátkem kvalitní šunky a sýru
- méně sladkou zeleninu – okurka, rajčata, paprika, kedlubna
- vločky, oříšky, semínka
- jogurt
- vejce (na přípravě nezáleží)
Svačina (dopoledni i odpoledne):
- tvaroh, jogurt
- 1/2 ovoce – vynechat příliš sladké ovoce
- ořechy
- sýr a kvalitní šunka
- pomazánka
Oběd a večeře
Každý oběd a večeře by měla mít maximálně 50 – 60 gramů sacharidů. Nezapomeňte, že sacharidy nejsou pouze v příloze, ale i v ostatních položkách na vašem talíři! Jídlo by mělo být komplexní a obsahovat zdravé tuky, bílkoviny a sacharidy.
Mezi zdravé tuky patří kvalitní oleje, máslo, ořechy, semínka a další. Bílkoviny se v největší míře vyskytují v masu a ořechách.
Sacharidy jsou obsaženy nejvíce v přílohách a to především v rýži. Místo toho konzumujte brambory a rýži.
Nedílnou součástí každého jídla by měla být i zelenina, ve které je mnoho zdraví prospěšných látek a hlavně zasytí.
- polévky, především masové a zeleninové vývary
- libové maso včetně ryb
- zelenina – čerstvá, vařená, dušená, restovaná či pečená
Vyhněte se smaženým jídlům a jídlům, které obsahují různé omáčky, jako jsou sója a další. Většinou totiž obsahují velké množství cukrů a také glutamát sodný, který je v těhotenství nežádaný. V případě, že se stravujete v restauracích, vždy se zeptejte na složení jídla, které si objednáte.
Osobně doporučuji se stravovat doma, kde máte dan celým procesem kontrolu. Můžete zi zkontrolovat složení potravin a upravit dle vašich potřeb.
Těhotenská cukrovka recept
Vaječná omeleta
Výhodou vaječné omelety je především nízký obsah sacharidů, levná a rychlá příprava. Co budeme potřebovat?
- 2-3 vajíčka
- kvalitní šunku
- cuketu
- kapku oleje
Nejprve rozehřejeme pánev s trochou oleje. Poté si nakrájíme cuketu na kolečka a šunku na kostičky. Cuketu s šunkou dáme na pánev a necháme minut dělat. Poté “zalijeme” pánev vajíčkem a děláme tak dlouho, jak to máte rádi. Je to syté a rychlé. Dobrou chuť!
Naposledy aktualizováno 13 června, 2021, autorem Redakce Magazínu