Proč omezit kofeinové nápoje a čím je nahradit

Jste často unavení a nedokážete si představit den bez kávy, coly nebo energetického nápoje? Zároveň ale víte, že ani jeden z těchto nápojů neprospívá vašemu zdraví nebo vám dokonce ubližují? V tomto článku se dozvíte, proč je dobré tyto nápoje omezit a čím je můžete nahradit.

 

Proč omezit kávu

  • způsobuje překyselení organismu
  • zvyšuje krevní tlak
  • zvyšuje riziko infarktu
  • zvyšuje hladinu cholesterolu

Pokud si dáte jeden až dva šálky kafe, tak se ještě nic hrozného neděje. Jenže káva je silně návyková a postupně jí potřebujete víc a víc, aby měla stejné účinky. A časem zjistíte, že bez svého ranního šálku ani nevstanete z postele.

Časté pití kávy může způsobit nervozitu a nespavost. Dostanete se tak do bludného kruhu – ráno i po celý den jste nevyspalí a unavení, potřebujete tedy více kávy. Ta ale způsobí, že se opět v noci nevyspíte.

proč omezit kávu?

Nejhorší variantou je náš klasický český turek. Po 30 vteřinách v horké vodě se z kávy začnou uvolňovat škodlivé látky. Znám spoustu lidí, kterým se dělá po vypití turka špatně, ale překapávanou kávu mohou pít bez problémů. Jestli se tedy bezi kávy nemůžete obejít, zkuste kávu s lógrem nahradit kávou překapávanou.

 

Co v našem organismu způsobuje cola

Dodáváte si energii slazenými nápoji? Coca cola a podobné limonády obsahují průměrně 10 kostek cukru v jedné třetince nápoje. Když pomineme obrovskou energetickou hodnotu, přísun prázdných kalorií a s tím samozřejmě související vysoké riziko nadváhy a obezity, kolové nápoje velmi poškozují naše zdraví.

Vysoká spotřeba cukru způsobuje kromě jiného cukrovku, nemoci srdce a také předčasné stárnutí. Cukr poškozuje kolagen a vaše pleť tak dříve stárne. A co takové nápoje s umělými sladidly? Ty nejsou o nic lepší, spíše naopak.

Coca cola obsahuje kromě cukru i spoustu nebezpečných látek. Kyselina fosforečná obsažená v nápoji omezuje schopnost organismu využívat vápník. Proto by tyto nápoje vůbec neměly pít děti. Časté pití coca-coly může znamenat vyšší riziko vzniku zlomenin i u dospělých, zejména ve vyšším věku.

Kofein obsažený v coca-cole způsobuje nervozitu, nespavost, vysoký krevní tlak a nepravidelný srdeční tep. Navíc může způsobit vyplavování minerálů a vitamínů z organismu. Kromě toho je návykový a vy si rychle na sladkou chuť zvyknete a máte na ni chuť víc a víc.

Co se děje po vypití coly v našem organismu

  • ihned po vypití se do těla dostane 10 kostek cukru
  • po dvaceti minutách prudce stoupne hladina krevního cukru
  • játra přeměňují toto obrovské množství cukru na tuk
  • po čtyřiceti minutách se rozšíří oční zorničky, zvýší se krevní tlak a játra uvolňují více cukru do krve

 

Proč nepít energetické nápoje?

Energiťáky jsou moderní zejména mezi mládeží a bohužel i mezi dětmi, které vůbec energii dodávat nepotřebují. Pokud si dáte nějaký energetický drink výjimečně, může vám pomoci překonat únavu například při řízení nebo před zkoušku. Ale problém je, pokud se stanete na těchto nápojích závislí a nedokáže se už bez nich obejít.

Sice vám dodají rychlou energii, ale jejich účinek přetrvává ještě dlouho po vypití. Způsobuje nespavost a neklidný spánek. Díky tomu jste další den opět unavení a bez energie.

Pokud jste si zvykli řešit běžnou únavu energetickými nápoji, obrovsky zatěžujete vaše orgány. Nutíte je k velkému výkonu a způsobujete tak jejich vyčerpání a předčasné stárnutí.

bát.

Časté pití energetických nápojů může poškodit vaši psychiku. Často se vyskytuje špatná nálada až deprese, stres i úzkost. Mohou dokonce způsobit i agresivní chování. Ještě chcete tolerovat toto pití u vašich dětí?

 

Čím můžete nahradit colu, kávu i energetický nápoj?

A teď si říkáte, co s tím? Někdy prostě potřebuje rychle dodat energii a nevíte, jak? Asi se vám nepodaří zbavit se závislosti na některém z těchto nápojů ihned. Vyzkoušejte některé z tipů v e-booku 13 tipů, jak získáte ihned více energie. Stáhnout si ho můžete zdarma. Zjistíte, čím si dodáte zdravou energii ihned a co vám dodá energii trvale.

Autorka: Marie Vavrochová

www.marie-vavrochova.cz

FB Přírodní cesta ke zdraví

Naposledy aktualizováno 16 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *