Mít perfektní vlasy není nic lehkého, ale vyplatí se tomu obětovat čas i peníze. Hlavně pro ty, kteří se musí nějakým způsobem prezentovat na veřejnosti. Lesklé, hladké a celkově vitální vlasy jsou základ.
Péče o vlasy přitom není žádná jaderná fyzika a zvládne to opravdu každý! V článku si ukážeme několik triků a ověřených postupů, jak zdravých a pěkných vlasů docílit.
Hned na začátek si ukážeme, co si o tom myslí kosmetoložka a trenérka kosmetické značky Lilith Schwertle. Lilith Schwertle: “V souladu s naším holistickým přístupem věříme, že péče o vlasy je mnohem komplexnější než pouhé mytí vlasů. Obzvláštní pozornost si zaslouží následující dva aspekty: jemná, ale dokonalá očista vlasů a podpora zdravé pokožky hlavy. Koneckonců, zdravá pokožka hlavy je předpokladem přirozeně krásných vlasů.”
Správná péče o vlasy
Mytí vlasů je základ
Správně by se vlasy měly mýt 2x po sobě. Při prvním mytí se odstraní většina povrchových nečistot. Druhé mytí slouží k odstranění zbytků a “propláchnutí” vlasů. Nezapomínejte, že vlasová pokožka se nikdy nedrbe!
Mnoho lidí si myslí, že tím vlasy více umyjí, ale opak je pravdou. Tímto způsobem pokožku akorát poškodí! Vlasy stačí mýt pouze bříšky prstů a zbytečně na to netlačit.
Kartáčování vlasů
Kartáčování vlasů je taková masáž hlavy. Již staří Číňané věřili, že vlasy představují životní sílu a proto věnovali mnoho času kartáčováním svých vlasů. Znáte knihu “Prodloužení života?” V té se píše, že pravidelné česání a kartáčování přidá člověku pár let života, sílu a novou energii. Ať už tomu věříte, anebo ne, je zcela na vás. Pojďme si ukázat konkrétní tip!
TIP: Vlasy stačí 15-25 pročesat (podle typu vlasů)
Důležitý faktor je správný kartáč, který bude “pasovat” na váš typ vlasů. V případě, že tomu bude naopak, může dojít k přemístění kožního mazu z pokožky na konečky vlasů (vlasy budou lesklejší, ale o to i více mastnější) – a to nechceme!
Při výběru kartáče na vlasy se snažte vybírat ty, které jsou vyrobené z přírodních materiálů a jsou jemné. Jemné kartáče tolik nelámou vlasy, jako je tomu u tvrdých kartáčů vyrobených z uměliny, například z nylonu. Jemný kartáč dokáže odstranit mrtvou tkáň, nečistoty a přitom nepoškodit zdravou tkáň.
Díky tomu se dostane více živin ke kořínkům, které to potřebují. Proč si pořídit kvalitní vlasový kartáč?
- neláme vlasy
- nepřemisťuje kožní maz
- odstraňuje mrtvou kožní tkáň a ostatní nečistoty
Sušení vlasů
Ano, kvalitu vlasů určuje i správné sušení. Jak vlasy sušit? V první řadě je zapotřebí dostat z vlasů všechnu přebytečnou vodu. To uděláme nejlépe pomocí suchého ručníku. Vlasy nesmíme v žádném případě třít, stačí pouze vodu “vymačkávat.”
Jestliže používáte fén, tak s ním počkejte minimálně 10 minut, než si vlasy odpočinou. I pak je vhodné na usušení vašich loken nespěchat, ale dát si na čas! Jaká je správná teplota fénování? Zkuste místo hřebenu použít vaši ruku.
V případě, že s rukou budete nuceni ucuknout, tak teplotu na fénu snižte, anebo dejte dále od hlavy.
Masáž hlavy
Pozitivní vliv na zdravé a lesklé vlasy má i pravidelná masáž hlavy. Kromě toho masáž hlavy dokáže tělo zbavit bolestí, snížit stres a uvolnit napětí svalstva. Také je to skvělé jako regenerace po náročném dni!
Pouze zdravá pokožka může produkovat zdravé, lesklé a jemné vlasy.
Masáž pokožky hlavy zlepšuje krevní oběh a podpoří výživu vlasových folikul (tkáň, která obaluje vlas a z níž vyrůstá). Masáže se do západního světa dostali především z Asie, kde jsou velice moderní a součástí každodenního života, a to především u střední třídy. Nejpopulárnější je Indická masáž hlavy a masáž Shiatsu.
K čemu je dobrá masáž hlavy?
- zlepšuje krevní oběh
- snižuje stres a napětí svalstva
- zbavuje bolestí
- urychluje metabolickou výměnu
Jak vybrat kartáč na vlasy?
Používání nesprávného kartáče může vést k trhání, lámání a poškozovaní vašich vlasů. Proto je lepší se při výběru trochu zamyslet a třeba si i víc připlatit. Z dlouhodobého hlediska se jedná o výhodnou investici!
Průvodce výběrem kartáče pro vás může být magazín inhair.cz, kde naleznete detailnější návod, jak poznat kvalitní kartáč a za dobré peníze.
Dřevěné štětiny
Kartáč s dřevěnými hroty má výhodu hlavně v tom, že se jedná o přírodní materiál a neelektrizuje vlasy. Je vhodný především pro jemné a dlouhé vlasy. Druhým plusem je i estetická stránka a již výše zmíněný přírodní materiál.
Kartáč dikobraz
Můžete si oddechnout, ale nejedná se o pravé bodliny z dikobraze. Termín “dikobraz” označuje kartáč z kančích a nylonových štětin. Štětiny jsou rovnoměrně kombinované. Kartáč je vhodný především pro dlouhé a jemné vlasy. Tento kartáč patří mezi tvrdší a tím podporuje kontrolu česání.
Nylonové štětiny
V této kategorii nenaleznete štětiny pouze z nylonu, ale i plastu a gumy. Pro jaké vlasy jsou vhodné?
Záleží vždy na provedení kartáče, ale potřebné informace by vždy měli být na obalu.
Nylonové štětiny jsou nejvhodnější pro tvarování účesů, protože elektrizují vlasy.
Kančí štětiny
Kančí štětiny patří mezi favority, co se týče využití u kartáčů. Jen pozor! U levnějších kusů buďte na pozoru, protože se může jednat o uměle vytvořené kančí štětiny, které ale vůbec nechcete.
S tímto kartáčem se vlasy velmi jednoduše rozčesávají, při čemž na vlasech zanechávají “neviditelnou” vrstvu mazu.
Díky mazu jsou vlasy více lesklé a hebčí! Jsou také vhodné na masáž vlasové pokožky, protože podporují mikrocirkulaci krve.
Kartáč z kančích štětin je vhodné pro ty nejjemnější vlasy, a vlasy, které potřebují nejvíce péče. Též je doporučovaný pro děti!
Padání vlasů
“Zdravé vlasy jsou odrazem zdraví člověka.” Padání vlasů váš může upozornit, že s vaším tělem není něco v pořádku.
Není důvod k panice, ale nemělo by se to přehlížet. Jednat se může o nedostatek vitamínů, minerálů, anebo nemoc.
Může pomoci vlasová kosmetika?
Člověk se zdravou kšticí ztratí denně průměrně 30-100 vlasů včetně mytí vlasů, kdy je ztráta největší. Jestli si všímáte, že číslo je větší a po jednom učesání máte plný kartáč vlasů, je potřeba začít problém zkusit řešit.
Padání vlasů u žen
U žen dochází k vypadávání vlasů především v době hormonální nerovnováhy (menstruace, těhotenství, porod, menopauza, puberta).
Bohužel i s přibývajícím věkem dochází k prořídnutí vlasové hřívy. Kromě vitamínů, minerálů a hormonů, má negativní dopad i nemoc a jiné zdravotní problémy.
Především diabetes, dědičnost, stres, poruchy štítné žlázy, špatný krevní oběh, akutní onemocnění, nedostatek železa, vysoká horečka a další. Velice závažnou nemocí je rakovina, při které dochází k téměř totální redukci vlasů v průběhu léčby chemoterapií.
Padání vlasů u mužů
Mezi hlavní faktory padání vlasů u mužů patří dědičnost. Jestli má váš otec s tímto problémy, můžete mít reálné obavy, že vás to čeká také.
Proč mužům padají vlasy?
Jde o citlivost na pohlavní hormon testosteron, která se dědí.
Vyšší hladina testosteronu v krvi má za následek destrukci vlasových kořínků, což způsobí vypadávání. Proto většina mužů plešatí mezi 20-30 rokem života, kdy je testosteron na nejvyšší úrovni!
Co vlasy ničí?
Vlasům neprospívá tepelná úprava, žehlení vlasů a chemické látky v podobě levných barev na vlasy.
Při fénování dbejte zvýšenou opatrnost na teplo, které z fénu fouká. Teplota by měla být snesitelná na ruku, kterou prohrabujete vlasy.
Jestliže je teplota vyšší a ruku neudržíte pod fénem, tak je zle a vlasy se ničí!
Samozřejmě k poškození dochází i u žehlení vlasů, které je v dnešní době velice populární a málokterá žena jej nepoužívá. Bohužel i v případech, kdy to není nezbytné.
Bohužel genetika hraje v kvalitě vlasů velikou roli a genetice neporučíš.
Jak o vlasy pečovat?
V první řadě je potřeba používat správný šampón a vlasy minimálně 2x do týdne pečlivě umýt. Při mytí používejte pouze bříška prstů a za žádných okolností se nesnažte hlavu “drhnout,” za účelem nejkvalitnějšího umytí.
Tím totiž vlasům spíše uškodíte, než pomůžete. Voda by neměla být příliš horká, aby nepoškodila vlasové folikuly, které produkují vlasy. Druhým nejdůležitějším faktorem je spravný hřeben. Výběru takového hřebenu jsme se věnovali výše, stačí vybírat podle návodu!
Strava bohatá na vitamíny a minerály může též zastavit (slouží samozřejmě i jako prevence) vypadávání vlasů. Zařadit do jídelníčku můžete i některý doplněk stravy (zelený ječmen, chlorella, spirulina a další). Na našem magazínu máme mnoho recenzí na tyto produkty!
Masáž hlavy
I taková drobnost jako masáž hlavy může zachránit vaší hřívu! Masáž hlavy dokáže povzbudit krevní oběh a uvolnit stres. Stres je totiž jedním z faktorů, proč vlasy vypadávají a je dobré se mu vyhnout, i když to v hodně případech není možné.
Přípravky na vlasy
Chcete mít vlasy lesklé, hebčí a celkově vitálnější? Chcete zamezit vypadávání vašich vlasů a po probuzení vždy čistit polštář? Správnou volbou může být některý z přípravků na vlasy, kterých je na trhu hned několik.
Zaměříme se na jeden nejznámější, cenově přístupný pro všechny a jeden produkt dražší (možná i více účinný?). Fungují i jako prevence.
Renovix
Renovix je přírodní produkt proti padání vlasů složený z 12 látek, které mají pomoci vaším vlasům. Díky komplexnímu složení slouží k celkové péči o vlasy – podporuje růst, vyživuje a díky tomu jsou vlasy lesklejší, hebčí a zdravější.
Složení: methionin, přeslička, pivovarské kvasnice, rakytník, kopřiva, aloe, koenzym Q10, roketa, biotin, niacin, vitamin E a zinek
Proč je tolik látek v jednom produktu? Látky se společně doplňují a tvoří komplexní účinný přípravek.
Zkušenosti uživatelů
“Renovix je úžasný přípravek. Hodně mi padají vlasy po porodu a s Renovixem to ustalo.” Romana
“Vlasy přestaly padat, ale že by nějak výrazně narostly, to se říct nedá.”
“Skvělý produkt. Lesk, hustota, pevnost vlasů. Perfektní.” Petra
Follixin
Follixin je zahraniční doplněk stravy populární především ve Velké Británii. Výsledky lze údajně pozorovat již po 6 týdnech, ale u většiny až po několika měsících (4-6, což je doba jako u většiny dalších přípravků). Lze bezpečně užívat od 18 do 80 let.
Pomáhá v růstu nových vlasů a zamezil vypadávání těch starých. Při dlouhodobém užívání roste hladina Follixinu v krvi a výsledky jsou čím dál tím lepší.
Složení:
BioactivHairRegrowth (™) Blend,
The extract of horsetail (Equisetum arvense) 19% silicon compounds,
Extract of nettle (Urtica dioica)
Hydrolyzed collagen,
L-cysteine
ascorbic acid (vitamin C)
zinc oxide,
D-alpha-tocopherol 50% of vitamin E,
nicotinic acid (niacin)
pantothenic acid,
Viitamín B6,
Vitamín B2
Vitamín B1
copper gluconate.
Folic acid,
biotin,
Cyjanobalamina 0.1% (vitamin B12)
Závěr
Péče o vlasy není nic složitého, ani extra drahého, ale vyplatí se tomu věnovat čas i peníze. I když máte třeba 20 roků, nepodceňujte toto téma, protože v některých případech může být už pozdě. Je lepší se průběžně starat o vlasy, než v pozdějším věku “vyhazovat” desetitisíce za operace a různé vlasové přípravky, které vám nakonec ani nemusí pomoci.
Mějte na paměti, že k lesklým, hebkým, hustým a zdravým vlasům stačí pouze kvalitní kartáč na vlasy, šampón a držet se rad výše zmíněných (nefénovat na vysokou teplotu, používat nesprávný kartáč, barvit levnými barvami).
Pomůžete i tím, že se nebudete stresovat a budete udržovat zdravý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály.
Naposledy aktualizováno 13 prosince, 2023, autorem Redakce Magazínu