Nejdůležitější vitamíny pro bujný růst vašich vlasů

O tom, že vitamíny jsou potřebné k celé řadě tělesných pochodů, vás asi přesvědčovat nemusíme. Řada z nich je potřebná i pro růst vlasového porostu – a pokud jich ve stravě nepřijímáte dostatek, můžete se setkávat se zvýšenou lámavostí vlasů a jejich vypadáváním.

nejdůležitější vitamíny

 

A protože vám na vzhledu vaší kštice jistě záleží, není od věci vědět, jak se podobným nepříjemnostem s vlasy vyhnout (abyste nemuseli chybějící vlasový porost řešit chirurgickými metodami, jako je např. nastřelení vlasů).

Především: rozlišujeme dva druhy vitamínů, a to ty, které jsou rozpustné v tucích – a ty, které se rozpouštějí ve vodě. Od typu „rozpustnosti“ se pak odvíjí i forma, ve které byste dané vitamíny měli přijímat.

 

Jejich vliv shrnuje tato tabulka:

Vitamín Rozpustnost Zdroj Vliv nedostatku vitamínu na vlasy
A v tucích játra, brokolice, maso, vejce zpomalený růst vlasů, snížená produkce mazu
B komplex ve vodě mléčné výrobky, vejce, kvasnice, listová zelenina, ovoce vypadávání vlasů a jejich šedivění, kožní problémy
C ve vodě citrusové plody, rakytník, jahody předčasné stárnutí, lámavost a padání vlasů
D v tucích ryby, mořské plody vypadávání vlasů
E v tucích rostlinné oleje, ořechy předčasné stárnutí vlasů; nadbytek vitamínu E jejich růst podporuje

 

Vitamín A

Vitamín A zajišťuje růst vlasů podporou dělení buněk v tzv. vlasovém folikulu. Má také vliv na přiměřenou produkci mazu, díky kterému je vlasový porost lesklý a působí objemně. Při jeho nedostatku dorůstají vlasy kratší délky.

Bohatým zdrojem vitamínu A jsou játra, brokolice, máslo a vejce.

 

B komplex

Tento komplex zahrnuje osm vitamínů typu B, pro růst vlasů jsou ale nejdůležitější vitamíny B2 (riboflavin), B7 (biotin) a B9 (kyselina listová). Tyto sloučeniny mají následující roli:

  • B2 – podílí se na zajištění buněčné energetické produkce. Při nedostatku tohoto vitamínu dochází k vypadávání vlasů.
  • B7 – jeho nedostatek zapříčiňuje kožní problémy. Důležitý je také pro komunikaci mezi buňkami.
  • B9 – jeho rolí je mj. napomáhat růstu vlasů; při nedostatku mohou vlasy šedivět.

Zdrojem vitamínu B2 jsou mléčné výrobky, vejce, zelenina a játra. Dostatek vitamínu B7 vám zajistí kromě zmíněných mléčných výrobků také kvasnice; mnoho lidí ale nedostatkem biotinu netrpí, protože tělo si jej vyrábí samo. Vitamín B9 zase získáte z listové zeleniny či ovoce (třešně, pomeranče).

zdroj vitamínu B

 

Vitamín C

Označuje se také jako kyselina askorbová. Vitamín C je důležitý pro dostatečně ohebné a pevné vlasy. Při nedostatku se mohou lámat, předčasně stárnout a vypadávat.

Zdroje vitamínu C asi není potřeba blíže představovat, ale pro jistotu: získáte jej z citrusových plodů, jahod či rakytníku.

 

Vitamín D

Vitamín D se – podobně jako vitamín A – podílí na prospívání folikulů, ze kterých vlasy vyrůstají. Při jeho nedostatku tak dochází k předčasnému padání vlasů a dalším zdravotním problémům.

Zdrojem vitamínu D jsou mořské plody a ryby. Vzniká také pobytem na slunci, proto je důležité zvýšit příjem této látky v zimním období.

zdroj vitamínu D

 

Vitamín E

Nedostatek vitamínu E se projevuje podobně jako deficit kyseliny askorbové – předčasným stárnutím vlasů. Mnohem zajímavější ale je, že tento vitamín je jediným, který dokáže růst vlasů podpořit, a to až o třetinu (podle studie provedené malajskými vědci).

Pokud vás trápí vypadávání vlasů, doplňte do své stravy oříšky a rostlinné oleje. Právě tyto potraviny jsou totiž na vitamín E bohaté.

Naposledy aktualizováno 14 ledna, 2021, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *