Mužský přechod: Jaký bude partner po přechodu?

Když si vybíráme partnera na celý život, většinou nemyslíme hned na to, jaký bude ve stáří. Avšak musíme počítat s tím, že podobně, jako ani my nebudeme věčně mladé a plné energie, ani on nebude vždy mladíkem.

Nuž, ale nakonec na to nic hrozného není a člověk může být krásný v každém věku. Podívejme se však na některé problémy, které přechod přináší mužům, abychom jim lépe porozuměli.

 

NECHTĚJÍ TO PŘIJMOUT

Je logické, že proces stárnutí a s ním spojené hormonální změny se netýkají jen žen, avšak o tom, že i muži mají své roky a s nimi spojené problémy, se více mlčí jak mluví.

Přestože mnohé studie ukázaly, že i mužské stárnutí přináší s sebou proces, podobný tomu ženskému přechodu, muži si většinou nechtějí přiznat, že by se jejich nějaký přechod týkal, dokonce ani vnitřně to nechtějí přijmout.

 

TESTOSTERON V HLAVNÍ ROLI

Mužský přechod se odborně nazývá andropauza a je to podobně jako u žen, proces, který provázejí mnohé výrazné hormonální změny. Hlavní roli hraje typický mužský hormon – testosteron, který má důležitý vliv i na mužské zdraví a kondici.

Díky němu se během dospívání mění na pohled téměř “bezpohlavní” dítě na muže. Narůstá mu svalová hmota, ochlupení, mění se hlas na mužnější a dítě samozřejmě dozrává i pohlavně na muže schopného oplodnit ženu. TIP: Přečtěte si vše o testosteronu na jednom místě

TIP: Přečtěte si vše o testosteronu na jednom místě

 

OD PUBERTY KLESÁ

Později, po těchto proměnách však už hladina testosteronu v krvi muže nestoupá, spíše naopak. Přestože klesá jen velmi mírně, v období kolem padesátého až padesátého pátého roku života přijde k jeho výraznému poklesu a objevují se u mužů první příznaky stárnutí.

Hormonální výkyvy i u mužů mohou způsobit mnohé psychické i fyzické problémy – psychická nestálost, změna nálad, přecitlivělost, hádavost, podrážděnost a urážlivost a zejména pokud se vzpomene, že stárnou, velmi se jich to dotkne. S některými je jen velmi těžko v tomto období vyjít.

mužský přechod - andropauza

 

PŘICHÁZEJÍ NEMOCI A ODCHÁZEJÍ VLASY A SVALY

Objevují se však i fyzické zdravotní problémy, které přece jen každému připomenou, že mladické časy jsou už “tatam”. Po mužském přechodu častěji trpí srdečními a cévními problémy, zvyšuje se riziko vzniku diabetu a podobně jako u žen, i u mužů dochází k úbytku kostní hmoty.

Jaké změny se mimo případných onemocnění, nejčastěji vyskytují? Vypadávání vlasů, stárnutí pokožky, vznik výraznějších vrásek, úbytek svalové hmoty, výrazněji se ukládá tuk, zejména v oblasti břicha, ale také úpadek kondice – muž se stává méně výkonným, rychle se unaví.

 

JAKÉ JSOU ZMĚNY V SEXU?

Průměrný padesátník, oproti předešlým letem, přibere deset až patnáct kilo a postava se mu změní díky objemu břicha na takzvaný typ jablka. To však není všechno. Úbytek testosteronu znamená i menší chuť na sex a menší výkonnost během něj a to je právě to, z čeho mají muži velký strach.

Ukázalo se však, že během andropauzy dochází i k jinému způsobu vnímání sexu, a to v pozitivním smyslu. Bohužel, mnohé partnerství a manželství se v tomto období končí, neboť krize muže proniká do vztahu, kterým nejednou výrazně zamává.

 

POMŮŽE LÉČBA

Nepříznivé příznaky mužské menopauzy se však, podobně jako při ženské, dají zmírnit léčbou. Tak, jak ženám pomůže podání ženského hormonu, mužům pomůže doplnění testosteronu zvenčí.

Samozřejmě, léčbu musí předepsat odborník a jsou i výjimky, při kterých se nedá aplikovat. Mnohé však dokáže zlepšit i obyčejná domácí léčba bylinkovými čaji nebo potravinovými doplňky.

Naposledy aktualizováno 15 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *