S touto látkou se ve složení setkáte v doplňcích stravy určených pro podporu pohybového aparátu. Většinou je v komplexu s chondroprotektivy a vitamínem C (kyselinou L-askorbovou). Na příjmu vitaminu C jsme závislí, jelikož si ho díky absenci enzymu L-gulonolaktonoxidasy nejsme schopni syntetizovat.
Co to tedy to MSM (methylsulfonylmethan) vlastně je?
Chemicky se jedná o organickou sloučeninu síry. Síra je pro lidský organismus velmi důležitá. MSM je látka, která vykazuje protizánětlivé, antioxidační a analgetické účinky.
V experimentálních podmínkách byly pozorovány i účinky na snížení progrese nádorů, snížením rychlosti jejich růstu, migraci onkologických buněk.
Není prokázán žádný vedlejší účinek na organizmus.
Využití MSM (methylsulfonylmethan)
Využívá se v preparátech na snížení bolestivosti kloubů. Pomáhá tlumit zánět, bolest a využívá se tedy při onemocnění pohybového aparátu jako: artritida, revmatoidní artritida, osteoartróza a bolestech svalů.
Také podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky.
Snižuje známky zánětu, ke kterým patří i otok tkání, zvyšuje flexibilitu kloubu.
DOPORUČUJEME
Zdroj MSM (methylsulfonylmethan)
Vyskytuje se přirozeně v některých rostlinách. Člověk významné množství MSM získává z potravinových doplňků.
Nejčastěji se nachází v kombinaci s chondroitin sulfátem a glukosamin sulfátem, kde probíhá synergismus obou látek.
Synergismus je děj, při kterém dvě látky pozitivně ovlivňují svůj účinek. Efekt látek spolu je větší než u každé samostatně.
Synergie látek MSM
Synergický účinek MSM je i v kombinaci s vitamínem C (kyselinou l-askorbovou).
Tento vitamín musíme tělu pravidelně dodávat v ovoci, zelenině a potravinových doplňcích. Jelikož je to vitamín rozpustný ve vodě, nemusíme se bát jeho předávkování. Přebytek je totiž vyloučen močí.
Zdroj MSM je zejména v mase a zelenině. MSM patří mezi látky termolabilní, to znamená, že při vaření se degraduje. Teplota úpravy potravin nad 42°C snižuje účinnost MSM a využitelnost vázané síry. Jako zdroj MSM tedy slouží tyto potraviny pouze v syrovém stavu. Nezoufejte, pokud nejste milovníci tatarského bifteku a zeleninových salátů, od toho tu jsou potravinové doplňky, kde je koncentrované množství MSM.
Další působení MSM (methylsulfonylmethan)
Některé studie se zabývaly působením MSM v oblasti imunitního systému.
Methylsulfonylmethan (MSM) snížil příznaky horních a dolních cest dýchacích spojené se sezónní alergickou rýmou.
Obnovuje produkci kolagenu, tím zvyšuje elasticitu chrupavek a kloubních vazů.
Regenerace kloubních chrupavek je omezená, je nutné poškození chrupavek hlavně bránit, léčit jejich poškození je poté omezené. Kolagen je obsažen i v kůži, tím nepřímo MSM zvyšuje elasticitu kůže.
Působí na zdraví kožních derivátů, jako nehty a vlasy. Je důležité si uvědomit, že kolagen se nachází i v cévách.
Dostatek kolagenu udržuje stěny cév pevné a pružné. Tím se předchází onemocnění cév jako kornatění tepen, infarktu a podobně.
MSM může také zvyšovat schopnost našeho těla absorbovat živiny z potravy.
MSM jako bojovník s únavou
MSM je také považován za prostředek zvyšující výkonnost. Vzhledem k tomu, že MSM pomáhá vstřebávat látky z trávicího traktu, ulehčuje tím organismu spoustu práce.
Ušetřená energie tak může být organismem využita jinak.
Zvýšené nároky na MSM (methylsulfonylmethan)
- Při zvýšené námaze
- Při aktivním sportování
- Špatných stravovacích návycích
- Při zvýšeném množství stresu
- V pokročilém věku při bolestivosti kloubů a svalů
Nemusíte čekat, až se poškození kloubů projeví, nejdůležitější je s užíváním chondroprotektiv začít preventivně.
Predispozice pro poškození kloubů je: obesita, sportování, dědičné předpoklady, vyšší věk.
MSM slouží jako zdroj síry pro tělo. Jde především o biologicky vázaný a dobře dostupný zdroj síry. Síra se podílí na mnoha enzymatických reakcí v těle.
Je součástí kožních derivátů a kůže samotné. Je potřebná pro tzv. glutathion, velmi silný antioxidant v těle. Pomáhá regenerovat i některé jiné antioxidanty.
Důležité jsou enzymy glutathion peroxidasa a reduktasa, které eliminují potenciálně toxický peroxid vodíku. V potravě ho můžeme nalézt v mase, zelenině (brokolice, zelí, květák) či ovoci.
Antioxidační funkce
Často se setkáváme s pojmem oxidační stres. Je to chemická reakce, kdy volný radikál napadne molekulu a odebere jí elektron k sobě do páru, tím vznikne další volný radikál a tak vzniká řetězová reakce. Oxidativní stres, volné radikály poškozují lidské zdraví.
Mezi nemoci, na jejichž vzniku se podílí přílišné množství volných radikálů, patří: stárnutí, různé druhy rakoviny, koronární choroby srdce, autoimunitní choroby, revmatická artritida, Alzheimerova choroba, šedý zákal oční čočky, Parkinsova choroba. Antioxidanty pomáhají tyto nemoci odvrátit či oddálit a zmírnit jejich průběh.
Proto je vhodné vyhledávat antioxidanty, které pomáhají tuto reakci zastavit. MSM patře mezi antioxidanty, které chrání lidské buňky před oxidativním poškozením.
Lignisul MSM (methylsulfonylmethan)
Když se budete zajímat o MSM – methylsulfonylmethan, možná narazíte i na pojem Lignisul MSM. Jedná se o ochrannou značku, kde se MSM získává z ligninu (lýku) borovic.
Nejedná se jen o placebo efekt?
Často se setkáme s názory, že tyto přípravky nefungují. V případě, že si lidé chválí menší bolestivost kloubů a lepší pohyblivost se někdy účinky připisují placebo efektu.
Ale vzhledem k tomu, že produkty s MSM neužívají jen sportovci, ale přidává se ke stravě i pro psy a závodní koně, kde majitelé často popisují, jak se na produktech s MSM jejich mazlíčci zlepšily lze usuzovat, že u zvířat se zřejmě o placebo efekt nejedná.
Formy doplňků stravy a MSM
Jsou lidé, co nejsou schopni spolknout větší tabletu, je to větší problém, než se zdá. Ale nezoufejte, přípravky s obsahem MSM jsou v různých lékových formách.
- Kapsle – k vnitřnímu užití
- Rozpustný prášek – k vnitřnímu užití ve formě nápoje
- Tablety – k vnitřnímu užití
- Krémy – k zevnímu užití, pro zvýšení elasticity kůže, snížení zarudnutí kůže
Doporučená denní dávka: 2000mg
Při užívání MSM je důležité přijímat dostatečné množství vody.
Omezení užívání
Není doporučené MSM kombinovat s NSAID – nesteroidními protizánětlivými látkami.
V jakých případech je tedy užívání MSM doporučené?
Při zánětlivém onemocnění: Bursitida, tendonitida, osteoartritida, artritida, a dalších zánětech v těle.
Dále v případě postižení imunitního systému jako astma, alergie a potravinová alergie. Vhodné doplnit tělu MSM je i při bolestivých stavech kloubů a svalů, byť jen mírná bolest při po cvičení.
Vzhledem k tomu, že MSM pomáhá rychleji regenerovat, je vhodné dopřát namáhaným svalům prostředky pro rychlejší regeneraci a odpočinek.
Doporučuje se methylsulfonylmethan užívat i v případě vysokého krevního tlaku, minimálně proto, že zvyšuje kvalitu krevních cév.
V jakých dávkách se pohybuje obsah MSM v doplňcích?
Na trhu existuje řada dostupných doplňků na klouby s obsahem MSM. Obsah MSM se liší, ale níže uvedené dávkování patří mezi nejpoužívanější.
Nejčastěji se využívá 500 mg, protože doplněk obsahuje i další látky, které pozitivní účinek na klouby zvýší. U čistého MSM se s dávkováním pohybujete ve vysokých dávkách, až 2000 mg.
- MSM 2000 mg
- MSM 1500 mg
- MSM 1000 mg
- MSM 500 mg
Mezi nejrozšířenější patří MSM od Alavisu, Barnys, Sioux, DrBest, Coral Club, 4Fitness a další.
Léčbu zranění můžete podpořit MSM gelem.
Nejlepší kolageny na trhu
Recenzi jsme podrobili i oblíbené kolageny Werbea (Power Collagen a Beauty Collagen). Power užívají osoby, které mají problémy s klouby.
Beauty je naopak vhodný pro ženy, které se chtějí zbavit vrásek a dodat pleti mladistvý vzhled.
Collavio drink je ve formě sypké směsi a jeho užívání je doporučováno ženám, které pečují o svůj vzhled. I v rámci prevence. Jeho největší výhodou je skvělá chuť manga.
Využít můžete pravidelné akce nebo jejich sady, které obsahují ještě jejich další kolagen.
KK kolagen s kyselinou hyaluronovou obsahuje kolagenové peptidy v hydrolyzované formě. Díky tomu patří mezi kolageny s nejlepší vstřebatelností na trhu.
Na výběr jsou 2 příchutě: pomeranč a citrón.
Vital kolagen booster obsahuje anti-aging ingredience, které prokazatelně stimulují produkci kolagenu v těle.
Pleť je díky tomu hydratovaná a vyživená. Navíc chrání kožní bariéru.
Použité zdroje:
PASSWATER, Richard. O Antioxidantech. Jana Novotná. Hodkovičky: Pragma, 2002, 94 s. ISBN 80-7205-897-5
Webové stránky:
Celostnimedicina.cz
Naposledy aktualizováno 2 července, 2024, autorem Redakce Magazínu