Co to je mikrobiom a jaký má vliv na naše zdraví?

Pojem střevní mikrobiom, případně střevní mikroflóra, jste určitě slyšeli již mnohokrát. Pokud nevíte, o co jde, nejjednodušší vysvětlení poskytne překlad. Biom znamená ekosystém v určitém umístění. Mikro zase to, že tento ekosystém je miniaturní a vidíme ho jen pod mikroskopem.

Střevní mikrobiom je tudíž soubor mikroskopických organismů, které osídlují lidská střeva a jejich genetické informace. Zároveň je dobré znát také základní pojmy, na které se hned podíváme.

TIP: Nechte si udělat vyšetření, tzv. test mikrobiomu. Cena testu je za zvýhodněných 4 990 Kč – řeší se zvýšení ceny kvůli inflaci. Objednejte se již nyní. Dozvíte se tak, co nejdříve, jaké látky vám chybí. Máte možnost své zdraví zlepšit podle přehledných údajů a doporučení.

Terminologie aneb Jaký je rozdíl mezi pojmy mikrobiom a mikrobiota?

Zde si pomůžeme definicemi. Pokud chceme označit pouze soubor všech konkrétních mikroorganismů, které osídlují naše tělo a střeva (patří sem všechny bakterie, houby, viry a prvoci v našem těle), pak musíme použít pojem mikrobiota. Mikrobiota může zahrnovat mikroorganismy v řádech desítek či stovek bilionů.

Název metagenom pak označuje veškerou genetickou informaci a obsah od mikroorganismů obsažených v naší mikrobiotě.

Střevní mikrobiom zahrnuje mikrobiotu a její metagenom dohromady. Rozdíl mezi pojmy mikrobiom a mikrobiota tudíž tkví v tom, že mikrobiota označuje pouze soubor mikroorganismů, zatímco mikrobiom tento soubor zahrnuje komplexně včetně jeho genetické informace a tím pádem i včetně jeho účinků na lidské zdraví.

Kdy lidský mikrobiom vzniká?

Podle některých studií se úplně první bakterie dostávají do lidského těla již v době prenatálního vývoje přes placentu. Nicméně stejně platí, že nejvýraznější kolonizace mikroorganismy, a tudíž i počátek vzniku lidského mikrobiomu, začínají již při porodu dítěte a plynule po něm pokračují.

Jedním z prvních kmenů bakterií, které tělo novorozence osídlí, jsou bifidobakterie.

Toto je také odpověď na otázku, proč je normální porod vaginální cestou pro dítě zdravější než porod císařským řezem.

Bakterie, které jsou zdraví prospěšné, mohou střeva novorozence osídlit přirozenou cestou. Takto narozené děti jsou pak více odolné vůči nemocem, například vůči astmatu nebo juvenilnímu diabetu.

Účinky střevního mikrobiomu na lidské zdraví

I přesto, že to tak možná občas nevnímáte, je role střevního mikrobiomu pro zachování lidského zdraví obrovská. Svědčí o tom také fakt, že se čím dál tím více začíná vědci a lékaři střevní mikrobiom označovat jako nový samostatný orgán člověka.

V tabulce tělesných systémů, které střevní mikrobiom výrazně formuje a ovlivňuje, na první místo rozhodně patří imunitní systém.

Střevní mikrobiom a lidský imunitní systém

Rozvoj střevního mikrobiomu po porodu úzce souvisí se správným vývojem imunitního systému novorozence. Zdravějším způsobem porodu je normální porod vaginální cestou – střeva novorozence poté začínají kolonizovat laktobacily a bifidobakterie z poševní oblasti matky. Co to jsou laktobacily?

Při porodu císařským řezem se dítě dostane nejdříve do styku s kůží matky – ta má jiný mikrobiom, tělo dítěte proto kolonizují jiné kmeny bakterií, které pro to nejsou tak vhodné. Tyto děti poté mohou častěji trpět kolikami a pozdějšími zdravotními problémy, jakými jsou juvenilní diabetes, astma bronchiale nebo různé alergie.

 V trávicím traktu člověka se může nacházet až 70 % buněk imunitního systému, které jsou střevním mikrobiomem také ovlivňovány. Ten se tudíž podílí také na regulaci imunologické rovnováhy a imunitních reakcích. V neposlední řadě také brání patogenním mikroorganismům kolonizovat naše střeva.

Zcela bez nadsázky lze střevní mikrobiom označit za mozek lidské imunity. Zcela zásadní je ale jeho rovnováha. Pojem mikrobiom označuje soubor všech mikroorganismů, těch zdraví prospěšných, ale také těch patogenních. K zdravotním problémům dochází v případech, kdy je tato rovnováha narušena a patogenní mikroorganismy se přemnoží (při dysbióze mezi nimi, jde o opak symbiózy).

Co taková dysbióza mezi mikroorganismy může v rámci našeho imunitního systému způsobit?

Oslabená imunita a poruchy imunitního systému – rovnováha mezi bakteriemi zajišťuje ochranu před infekcemi a toxiny, v případě jejího narušení tuto ochranu ve větší či menší míře ztrácíme.

Propustnost střevní stěny – jde o stav narušení střevní stěny, kdy přes ní do těla mohou pronikat bakterie a toxiny ze střeva a způsobovat nežádoucí imunitní reakce či záněty.

Autoimunitní onemocnění – velmi zjednodušeně řečeno autoimunitní onemocnění znamená napadení tkání a orgánů v těle vlastním imunitním systémem.

A co naopak často způsobuje dysbiózu mezi mikroorganismy?

Antibiotika – jejich užívání naruší střevní rovnováhu téměř vždy.

  • Nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
  • Stres a nezdravá strava.
  • Přílišná posedlost dezinfekcí – ano, i zde platí, že všeho moc škodí. Naše tělo má být vystaveno bakteriím a mikrobům. Pokud to s dezinfekcí rukou nebo vašeho domova přeháníte, v extrémních případech může dojít až k narušení rovnováhy střevního mikrobiomu.

Příznaky, podle kterých nerovnováhu střevního mikrobiomu můžete poznat

  • nadýmání a průjem
  • nevolnost a únava
  • zimnice

TIP: Zařaďte do své stravy jednou denně tekuté probiotika Harmonelo Probio 500 ml – vydrží vám na 30 dní a má lepší účinky, než tabletové / kapslové formy probiotik.

Jak posílit oslabenou imunitu?

Jaké jsou naše možnosti k posílení imunity? Zde je pár tipů.

K podpoře imunity je dobré:

Správně jíst a dodat tělu dostatek potřebných látek – důležité je přijímat stravu bohatou na vitamíny, stopové prvky a probiotika.

Nejdůležitější jsou vitamín C (citrusové plody) a přírodní laktobacily či bifidobakterie (kefír, bílé jogurty, kysané zelí, podmáslí, některé druhy sýrů, …).

  • Sáhnout po probiotických doplňcích stravy.
  • Dostatečně se hýbat a sportovat.
  • Vyhýbat se stresu, dostatečně relaxovat a spát
  • Vyzkoušet otužování, dostatečně se zdržovat na čerstvém vzduchu.

Střevní mikrobiom – trávicí systém a metabolismus

V trávení některých složek naší potravy hraje střevní mikrobiom nezastupitelnou roli. Dokáže z pro nás jinak nestravitelných látek produkovat potřebné živiny a energii.

Bez střevních mikrobů bychom nebyli schopni strávit rostlinnou celulózu, a tudíž ani vlákninu.

S jejich pomocí to naše střeva zvládnou, a navíc mikroby vlákninu přemění na užitečné látkyvitamín K či několik vitamínů ze skupiny B.

střevní mikrobiom zdraví

Tímto způsobem střevní mikroorganismy dokážou vytvářet množství metabolitů, které poté ovlivňují náš metabolismus jako celek.

Jedním z nejdůležitějších je butyrát – někdy označovaný jako indikátor zdraví střev. Je to mastná kyselina, která pomáhá regulovat záněty v těle a podílí se na prevenci různých nemocí.

Kromě toho slouží také jako primární zdroj energie pro kolonocyty – epitelové buňky tlustého střeva, které jsou důležitou součástí slizniční bariéry.

Opět se tedy dostáváme zpátky k imunitnímu systému a můžeme vidět, že souvisí také s trávením a metabolismem.

Jaké potíže v rámci trávení a metabolismu tedy může dysbióza mezi mikroorganismy způsobit?

  1. Náhlé hubnutí nebo naopak rostoucí obezita – k hubnutí dochází většinou v důsledku narušené absorpce živin. Souvisí ale také s obezitou, kvůli zhoršené absorpci může mít člověk nutkání se přejídat, a tudíž bude nabírat na tělesné váze.
  2. Potravinové intolerance – problémy s trávením konkrétních potravin. Při trávení problémové potraviny poté dochází k nadýmání a bolestem břicha.
  3. Střevní potíže – průjem či zácpa.

Střevní mikrobiom a kvalita psychického zdraví a psychických stavů

Označení druhý mozek dostal střevní mikrobiom proto, že bylo prokázáno jeho úzké propojení s mozkem a centrální nervovou soustavou.

Toto propojení je obousměrné, tudíž špatný psychický stav může ovlivňovat zdraví našich střev a nerovnováha střevního mikrobiomu může zase nepříznivě působit na náš CNS (centrální nervový systém).

Kromě poruch v imunitním a trávicím traktu tak dysbióza mezi mikroorganismy v našich střevech může také ovlivnit naše duševní zdraví, což se může projevovat:

  • depresemi, úzkostí, neklidem
  • chronickou únavou
  • poruchami spánku
  • migrénami

Kromě 3 výše uvedených oblastí, které střevní mikrobiom výrazně ovlivňuje, se ale také může podepsat pod stav největšího orgánu v lidském těle – kůže.

Nerovnováha ve střevech dokáže způsobit také ekzémy a další kožní problémy.

Střevní mikrobiom podle Petra Ryšávky

Podle předního českého molekulárního biologa Petra Ryšávky mikrobiom ovlivňuje naše zdraví mnohem více, než si myslíme. Celkově je podle něho věda o mikrobiomu v současné době nedoceněná a celou řadu nemocí lze léčit ve střevech.

Kompletní nabídka harmonelo sirupů 500 ml

Máte zájem vyzkoušet tekutá probiotika od předního specialisty na problematiku střevního mikrobiumu u nás?

Zaregistrujte se na stránkách Harmonelo.com pod číslem 153333 a získáte slevu až 500 Kč na balení.

Pokud vás zajímají zkušenosti, přejděte na recenzi.

Kromě výše popsaných případů se tento biolog pokouší za pomoci probiotik na míru vyléčit ve střevech také COVID-19 tím, že zabrání přehnané imunitní odpovědi organismu na nemoc.

Podle něho tak lze předcházet závažnému průběhu této nemoci.

Jak zjistím, zda mám zdravý mikrobiom?

Vyšetření střevního mikrobiomu se provádí podrobným vyšetřením vzorku stolice. Provede se kvalitativní i kvantitativní analýza střevní mikrobioty, střevní biochemie, analýza trávicích enzymů, detekce případné krve ve stolici a také stanovení úrovně případné střevní propustnosti a s tím souvisejícího zánětu.

Výsledkem vyšetření bude zpráva o tom, jaký je váš střevní mikrobiom, či biochemie a imunologie střeva.

V případě zjištěných nedostatků také obdržíte pokyny, jak stav vašeho mikrobiomu optimalizovat.

V současné době se vyšetření provádí zejména v případech potravinových intolerancí

TIP: Nechte si udělat vyšetření, tzv. test mikrobiomu. Cena testu je za zvýhodněných 4 990 Kč – řeší se zvýšení ceny kvůli inflaci. Objednejte se již nyní. Dozvíte se tak, co nejdříve, jaké látky vám chybí. Máte možnost své zdraví zlepšit podle přehledných údajů a doporučení.


Zdroje:

https://www.rehabilitace.info/lidske-telo/bifidobakterie-jake-maji-ucinky-na-nase-zdravi/

https://www.healthline.com/nutrition/8-health-benefits-of-probiotics

Naposledy aktualizováno 22 srpna, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *