Maca peruánská. Zdroj životní síly dávných Inků

Tato prastará bylina je známa přes 6 000 let, roste v peruánských a bolivijských Andách v nadmořských výškách od 3 500 do 4 500 m. Její český název je řeřicha peruánská (lat. Lepidium meyenii). Poslední léta ji přidaly na popularitě, zejména pak módní vlna RAW foods.

Můžete se s ní proto setkat v řadě prodejen zdravé výživy, kde vystupuje jako typická superpotravina. Přisuzovány jsou jí nejrůznější účinky, o kterých si toho nemálo řekneme i v tomto článku.

 

Maca peruánská

Starodávné civilizace, mezi které patří bezpochyby také Inkové, uctívali řadu božstev. Maca byla údajně seslána jako dar z nebes, aby posílila životní vitalitu Inků, a to jak fyzickou, tak duševní.

Ma-ca znamená v jazyku domorodců doslova „přichází z výšin, aby posílila“.

Legenda přímo praví, že rostlinu seslal na zem bůh Virakoča a měl to být dar pro kmeny žijící v nesmírně drsných podmínkách peruánských And. Měla jim zařídit nejen vitalitu, ale měla posloužit jako základ jejich stravy a dopřát jim dlouhověkost.

peruánské andy
Krásné pohoří peruánských And

 

Virakoča ale nechtěl lidem zajistit jen zdraví a dlouhověkost, ale také plození zdravých potomků vedoucích k zachování rodu.

A zde se zřejmě také zrodila celosvětová popularita této rostliny jako léku na potenci.

Není to jen afrodiziakum, ale je-li podezření na neplodnost u jednoho z partnerů, může pomoci párům s početím.

 

Peruánská viagra či peruánský ženšen

Tyto přídomky jsou jasným důkazem toho, proč se Maca stala celosvětovým hitem. Účinky rostliny na zlepšení fyzických a duševních funkcí našeho organismu se samozřejmě promítají také právě do vlivu na libido a chuti na sex.

Posílení činnosti mozku, který je prvotním spouštěčem sexuálního vzrušení, je zde primárním důvodem. Maca nejen že zlepšuje erekci u mužů, ale také vyrovnává hladinu hormonů během menopauzy u žen.

Tradiční východní medicína řadí tuto rostlinu do skupiny adaptogenů. Jejich vlastnosti spočívají v tom, že posilují odolnost organismu v náročných až extrémních podmínkách, což prostředí peruánských And bezesporu je.

Tělo získá nejen duševní a fyzickou energii, ale je schopno se také lépe vyrovnávat s úzkostmi a se stresem.

Maca jednoduše zlepšuje náladu a také proto má vliv na vaši touhu po sexu.

Jak na problémy s erekcí?

Zejména díky biologicky aktivním aromatickým isothiokyanatátům, jako je p-methoxybenzyl isothiokyanát a benzyl isothiokyanát, má afrodiziakální účinky a při dlouhodobém užívání tak stimuluje sexuální funkce. Kromě toho vám vylepší spermiogram, tedy vaše spermie budou mít lepší kvalitu a vyšší pohyblivost. Právě proto může pomoci u mužů s neplodností. Pány také bude jistě velice zajímat, že Maca rovněž:

  • kladně působí na prostatu
  • zvyšuje přirozenou produkci testosteronu

Příznivý vliv na prostatu rozhodně stojí za zmínku, protože problémy s prostatou jsou u mužů ve vyšším věku velice časté. Konzumací výtažků této rostliny si tak můžete udržet vaši prostatu v kondici.

Rovněž podpora produkce testosteronu, která je dobrá na potenci, dosažení a udržení erekce, je po 30 roku věku velice důležitá.

Vzhledem k tomu, že se s věkem hladina testosteronu v těle muže snižuje, není od věci sjednat nápravu hormonální hladiny právě touto přírodní cestou. V případě rostliny Maca je tomu dáno zejména obsahem zinku, který hladinu testosteronu normalizuje.

Tip na článek: Jaká je správná hladina testosteronu?

 

Další látky prospěšné našemu organismu

Kromě výše uvedených látek, které mají souvislost s účinky na potenci, obsahuje Maca také vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Rovněž v ní nalezneme kromě již zmíněného zinku další stopové prvky jako vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, měď a jód. Ve velkém množství jsou zastoupeny také aminokyseliny a mastné kyseliny jako kyselina:

  • oleinová
  • laurová
  • palmitinová
  • linoleová
  • stearová

Maca obsahuje rovněž třísloviny, saponiny, uhlovodany, bílkoviny a vlákninu. Své zastoupení zde mají také steroly, což jsou organické chemické látky, které patří do skupiny steroidů. Ty jsou velmi důležité pro fyziologii člověka a Maca z nich obsahuje konkrétně:

  • kampesterol
  • sitosterol a beta-sitosterol
  • ergosterol a ergostadienol
  • brassikasterol
  • stigmasterol

Díky svému unikátnímu a veskrze bohatému složení obsahující celou plejádu zdraví prospěšných látek, si Maca získala také uznání WHO, tedy Světové organizace zdraví. Na základě jejích vlastností ji dokonce americká NASA zařadila do stravy astronautů.

Podívejte se na přehled prášků z macy. Na výběr černá, červená i žlutá maca. Za produkty stojí společnost Natu, která připravuje superpotraviny v nejlepší možné kvalitě.

maca červená a žlutá

Přejít do obchodu

Silové sporty a kulturistika

Právě výše uvedené steroly pomáhají posílit celkovou kondici organismu, a to zcela přírodním způsobem. Spolu v kombinaci s podporou produkce testosteronu díky zinku si Maca také vysloužila oblibu u sportovců.

Proto ji zařadili do svého jídelníčku ti sportovci, kteří chtějí rozvíjet sílu svalů bez užívání jakékoliv chemie. Kromě rozvoje síly svalů také posiluje kosti a jejich celkovou pevnost.

Organismu sportovců pomáhá rovněž po náročném tréninku, a to díky schopnosti urychlit regeneraci svalstva.

Hladina testosteronu

 

U mladých sportovců je dvojnásob vhodná zejména proto, že při náročném tréninku chrání šlachy, klouby, svaly a kosterní systém a podporuje jejich správný vývoj. Tělo dosud netrénovaného začínajícího mladého sportovce může být náchylnější ke zraněním a díky složení, které Maca obsahuje, lze zvýšit odolnost mladého organismu.

Mezi známé propagátory prospěšných účinků rostlin z oblasti Amazonie a také peruánských bylin, jako je právě Maca, patří Dr. Walter Last, německý vědec působící v oblasti biochemie. Ten Maku s úspěchem testoval na vrcholových sportovcích provozujících bojové sporty.

Jeho pozorování vykázaly významné zlepšení regenerace již na buněčné úrovni.

Výraznou stopu zanechala Maca a další peruánské byliny také v českém vrcholovém sportu, kde je úspěšně aplikovala MUDr. Miroslava Plchová. Tato žena byla po dlouhé roky lékařkou českého olympijského týmu a sama se vrcholově věnovala horolezectví.

 

Připravujeme pokrmy

Z celé rostliny je nejcennější kořen, ten právě obsahuje veškeré zdraví prospěšné látky, o kterých jsme dosud hovořili. Nadzemní část rostliny s podlouhlými listy má do 15 cm. Kořen pak má průměr okolo 2 – 8 cm a může nám připomínat řepu.

V Peru se kořen peče nebo suší a po usušení se vaří. Vařit jej je možno ve vodě nebo v mléce. Peruánci z něj poté připravují džemy, kaše či dezerty. Někoho může překvapit, že existuje také alkoholický nápoj Maca chia.

S využitím kořene u nás je to však trochu odlišné. K nám se totiž v celku Maca nedováží, ale zakoupíme ji prakticky výhradně v podobě:

  • prášku
  • tablet

peruánský ženšen

Nejuniverzálnější je asi prášek, kdy se jedná o sušený extrakt z kořene rostliny. Dobrou zprávou je, že sušená Maca neztrácí nic ze svých účinků a lze uchovávat až po dobu mnoha let. Díky práškové formě lze jednoduše přidávat do oblíbených smoothie, můžeme si také připravit třeba mléčný nápoj, který lze dochutit kakaem, vanilkou nebo kokosem.

Maca prášek má jemnou nasládlou chuť, takže lze snadno konzumovat i samotný.

Doporučuje se jedna čajová lžička denně, můžete ale začít na polovině dávky a postupně ji navýšit. Je také samozřejmě vhodné se podívat na dávkování na balení, které jste si zakoupili.

 

Na co si dát pozor

Užívání extraktu z kořene rostliny Maca je bezpečné. Nedoporučuje se však u těhotných a kojících žen. Někteří jedinci mohou při konzumaci trpět nadýmáním. Potom je vhodné vyzkoušet snížení dávky a problémy by měly ustat.

Příp. je vhodné prášek nekonzumovat samostatně ale přimíchat jej do jídla. Můžete se o užívání samozřejmě také poradit se svým praktickým lékařem. Je-li nakloněn přírodní medicíně, jistě vám rád poradí.

 

Závěrem

Maca je se svou všestranností opravdu zcela výjimečná. Její konzumace vám může pomoci k celkovému zlepšení vašeho zdravotního stavu, jak po fyzické, tak duševní stránce. Ochraňuje organismus svými blahodárnými účinky a dokazují to také pozorování odborníků.

Pozvedne vaši náladu, zlepší vaše libido a může pomoci, máte-li s partnerkou problémy s početím.

 

Zdroj:

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322511.php

Naposledy aktualizováno 9 srpna, 2021, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *