Slovo kolagen už jistě většina z vás někdy v životě slyšela, možná si k němu ovšem nedokážete přiřadit žádný význam. Naštěstí jsme tu ale my a s námi tento článek, díky kterému se o něm dozvíte všechny podstatné informace. O kolagenu se v poslední době ve veřejném prostoru mluví skutečně hodně, takže by určitě stálo za to zjistit, čemu za to vlastně vděčí, nemyslíte?
Co si vlastně pod pojmem „kolagen“ představit?
Kolagen je vlastně nerozpustná bílkovina, která tvoří takový základ všech pojivových tkání. Každý lidský organismus si jej vytváří sám, ovšem s postupem času o tuto schopnost bohužel postupně přichází.
Sice jej nikdy nepřestane vytvářet úplně, nicméně se jeho množství nedá považovat za dostačující. Nedostatek kolagenu se ovšem netýká pouze starších osob, ale může postihnout i kohokoli z nás.
V těle savců (tedy i nás) kolagen tvoří 25 až 30 % všech proteinů, 70 % kůže a z pohledu celkové hmotnosti těla se udává jeho přítomnost až 10 %. To jsou poměrně značná čísla, takže jeho význam se jednoznačně nedá popřít. A v řeči čísel ještě na chvíli zůstaneme.
V současnosti se známo celkem 27 typů kolagenů, z nichž se největšího zastoupení v rámci našeho těla těší kolagen typu I, konkrétně z 90 %. Tento základní kolagen obsahuje pokožka, šlachy, kosti a zuby.
Další typy se nacházejí v kloubních chrupavkách a cévních stěnách. A klouby jsou právě tím, o čem se hodláme rozepsat ještě o něco více.
Důležitost kolagenu pro lidský organismus
Z předchozí části můžete snadno odhadnout, za co kolagen v našem těle vlastně zodpovídá. V prvé řadě na něm závisí zdravý vzhled pokožky, kvalita vlasů, zubů a nehtů. Nicméně se také výrazně podílí na udržení bezbolestného pohybu těla a správné funkčnosti kloubů.
Právě u kloubů dochází často k opotřebení, které většinou přichází s věkem. Právě proto je přítomnost kolagenu tak zásadní. Nedostává-li se pohybovému aparátu dostatečného množství kolagenu, můžete očekávat silné bolesti a celkové omezení hybnosti.
Co může způsobuje nedostatek kolagenu?
- bolesti v kloubech
- omezení hybnosti
- vrásky
Ochrana pohybového ústrojí je pro život skutečně zásadní, protože člověk, který má s hybností potíže, se již nemůže naplno věnovat všem činnostem, jež dosud vykonával. Pokud se v těle nenachází dostatek kolagenu, snižuje se tím ochrana chrupavek, šlach, vazů i kloubů, což samozřejmě vede k následnému opotřebení, které má na svědomí všechny zmíněné nepříjemnosti.
Tímto odstavcem tedy odpovídáme na úvodní otázku, jestli je kolagen pro klouby důležitý – skutečně ano, a velice!
Jak a kdy úbytek kolagenu řešit?
Jak je patrné z dosud uvedených informací, tak úbytek kolagenu ve svém těle každý z vás rozpozná, protože se nepříjemnosti budou hlásit o slovo poměrně značně. V takové chvíli je volání po doplnění hladiny kolagenu skutečně akutní. Nicméně se stejně jako v ostatních oblastech života, doporučuje podobným nepříjemnostem spíše předcházet.
Správná prevence je velice důležitá a umělé doplňování kolagenu ve věku mezi 40 až 50 lety života je věci ku prospěchu. V té době totiž dochází zpravidla k prvnímu výraznému poklesu této látky v těle. Takže předejít bolesti a zhoršení pohyblivosti můžete právě tak, že tělu, které již nedokáže kolagen efektivně vytvářet, pomůžete.
Doplněk stravy, který obsahuje kolagen, by měl být užíván jako prevence, již po věku 40 let.
Pokud necháte problémy zajít příliš daleko, může vaše pohybové ústrojí postihnout artróza nebo několik dalších kloubních onemocnění. Léčba nemocných kloubů je pak velice zdlouhavá a první účinky používaných přípravků se bohužel neobjeví hned, takže právě proto je lepší prevence než pozdní léčba.
Nejen starší osobu mohou trpět problémy s klouby
Snížená hladina kolagenu v těle samozřejmě nemusí potkat pouze osoby vyššího věku. Tento jev se týká také těch, kteří vystavují své klouby a celé pohybové ústrojí nadměrné zátěži. Nejčastěji se v souvislosti s tímto problémem setkávání sportovci.
Postihnout ovšem může také řemeslníky, kteří svá těla také rozhodně nešetří a musejí se denně potýkat s opravdu náročnými úkony.
Pokud se zkrátka aktivně věnujete nějakému sportu, anebo se živíte manuálně, určitě vás potíže spojené s nedostatkem kolagenu neminou.
Pokud na sobě již dnes začínáte cítit některé příznaky, které by se mohli postupem času jen a jen zhoršovat (a třeba vám úplně zavřít dveře vedoucí k vykonávání dané činnosti), určitě byste měli preventivně kolagen doplňovat.
V jaké formě se kolagen dostává do těla?
1. Kolagen sice není úplně běžnou součástí našich jídelníčků, nicméně jej v některých potravinách objevit můžeme. Často se například spojuje se želatinou, kterou tělu dodáváme prostřednictvím gumových medvídků, tlačenek nebo sladkých dezertů. Tato želatina je vyráběna z hovězích a vepřových kůži a pravda, není ve své podstatě příliš zdravá. Navíc se v ní kolagenu nachází poměrně zanedbatelné množství, takže pokud si myslíte, že vám želatina zajistí adekvátní prevenci, jste na omylu.
2. Kolagen uchovaný v želatině je pro náš organismus velice špatně stravitelný. O poznání lépe na tom je kolagen obsažený v rybím mase. Zejména extrakty z tuňáka nebo lososa se pak uvádí jako nejlepší zdroje. Nachází se také v telecím nebo krůtím mase, takže i tyto složky se vyplatí zařadit do běžného stravování.
3. Zatím jsme si vyjmenovali pouze živočišné zdroje kolagenu, ale ani rostlinné produkty rozhodně nejsou pozadu. Potřebnou látku pro zdraví našich kloubů naleznete například v červených mořských řasách, kterým se říká ruduchy. Dále se pak vyskytuje uvnitř rostliny zvané pupečník asijský. Tyto rostliny ovšem nejsou pro naši zemi příliš typické, takže s nimi málokdy přijdete do styku.
Kolagen jako doplněk stravy (jak ho doplnit)
Nejjednodušším způsobem, jak hladinu kolagenu v těle doplnit, je investovat do doplňků stravy, které dokáží svůj úkol splnit o poznání lépe. Potravinové doplňky navíc ve většině případů obsahují daleko větší množství zdraví prospěšných látek, takže jejich pravidelná konzumace přinese ještě mnohem více, než jste původně zamýšleli.
Další účinky kolagenu, které prostě stojí za to
Kolagen je totiž, mimo jiné, považován za takový elixír mládí, protože vypíná pleť a zároveň ji udržuje pružnou. Pokud se tedy rozhodnete jeho hladinu doplňovat, dá se říci, že určitým způsobem zamezíte stárnutí vaší tělesné schránky.
Dokonce si poradí i v takových situacích, kdy se na obličeji objeví první vrásky. Stačí doplnit kolagen a vrásky jsou postupem času vyhlazeny.
Kolagen se využívá také pro zmírnění vrásek v obličeji.
Pevné a husté vlasy po celý život jsou asi snem většiny z nás. Zejména ženy si na těchto skutečnostech doslova zakládají. Na kvalitě vlasů se ale bohužel podepisuje mnoho faktorů, které se kolem nás nachází.
Hormonální změny, zdravotní stav, prostředí, stres, výživa ale také genetické predispozice v tomto směru hrají důležitou roli. Pokud zařadíte kolagen do svého běžného jídelníčku, kvalita vlasů se viditelně zlepší.
Budou totiž déle držet objem, přestávají se lámat a na první pohled vás oslní jejich lesk. Dokonce vám také zhoustnou řasy, o čemž si většina žen může jinak nechat jen zdát.
Kolagen nepomáhá jen kloubům, ale má pozitivní vliv na vlasy.
Třepení nehtů
Mnoho lidí dnes trápí třepení nehtů, které může přijít z mnoha různých příčin. Mezi možnými původci tohoto problému se nachází také nedostatek kolagenu v těle. Pokud jej začnete pravidelně doplňovat, nehty budete zase tak zdravé jako předtím.
Kolagen hraje v našich životech zkrátka velice důležitou roli a jeho nedostatek nám může připravit skutečně mnoho zásadních problémů.
Proto se snažte jeho hladinu držet v ideálních hodnotách, určitě se to vyplatí. Zejména vaše klouby vám za to jistě poděkují.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits
https://www.healthline.com/health/ways-to-boost-collagen
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolagen
Naposledy aktualizováno 4 prosince, 2023, autorem Redakce Magazínu