Slovo „kalcium“ je vám jistě známé z mnoha oblíbených televizních reklam, kde zaznívá prostřednictvím spokojených dětských úst. Málokdo si ovšem dokáže představit, co se pod ním vlastně skrývá. Je to nějaký druh léku? Nebo snad exotický druh ovoce?
Pokud vás něco takového napadlo, tak ani v jednom případě jste se netrefili. Jestli hledáte pro kalcium české synonymum, tak vápník by vás jistě nenapadl. A právě o vápníku a jeho důležitosti pro lidský organismus jsme se vám rozhodli sepsat tento článek.
Základní informace o vápníku
Vápník je jedním z těch nejvýznamnějších minerálů lidské tělo. Tomu samozřejmě odpovídá také jeho obsah, který tvoří 2 % celkové tělesné hmotnosti. Drtivá většina vápníku se pak nachází v kostech a zubech.
Menší množství se dá ovšem naleznout také v krvi a měkkých tkáních. Bez vápníku bychom jednoduše nemohli fungovat, je na něm totiž závislý správný růst kostí a samozřejmě také jejich výsledná pevnost. Dá se proto považovat za základní stavební kámen celé naší kostry.
- vápník tvoří 2 % celkové tělesné hmotnosti
- nachází se především v zubech a kostech
- ovlivňuje pevnost kostí a správný růst
Kromě toho působí i správnou činnost svalů, které jsou s kostrou úzce spojeny, svůj podíl nese i na vedení nervových vzruchů a uplatnění nachází i v oblasti srážení krve nebo regulace srdečního rytmu.
Pokud tělo nemá dostatek kalcia, nemůže nikdy pracovat správně. To samé se dá říci i o opačné situace, kdy je ho naopak nadbytek.
Problémy spojené s nevyvážeností vápníku v těle
Tělo, které nemá dostatek vápníku, nemůže jinak, než jej odebírat z kostí. To je ale samozřejmě nežádoucí, protože přesně tímto způsobem vzniká osteoporóza. To znamená, že kosti se stávají daleko křehčími a také řídnou.
Člověk postižený tímto onemocněním kostí je pak náchylný ke zlomeninám při jakkoli lehkém úrazu. Zároveň pak klouby a kosti bolí. Kromě problémů s oporou těla na sobě můžete pozorovat také zvýšenou kazivost zubů, zvýšenou dráždivost, křeče ve svalech, nervové napětí a nespavost.
Všechny tyto příznaky vám dávají najevo, že je něco v nepořádku a pokud to nezačnete včas řešit, může to mít fatální následky.
Nadbytek vápníku sice není v rámci celé společnosti příliš častým jevem, ale když už se objeví, může napáchat poměrně zásadní škody. Nejdříve se projevuje zažívacími potížemi, nechutenstvím, bolestí hlavy, neustálou žízní a v extrémních případech poruchami srdečního rytmu. Zavápnění organismus z dlouhodobého hlediska pak podporuje vznik ledvinových kamenů, kterých se pak zbavujete velice nepříjemně.
Doporučená denní dávka vápníku se odhaduje mezi 800 až 1000 mg.
V zásadě se doporučuje držet se někde v průměru, protože ani jeden extrém člověku nic pěkného nepřinese. Doporučená denní dávka vápníku se odhaduje mezi 800 až 1000 mg. Nejlepších účinků vápníku na váš organismus dosáhnete jeho konzumací v kombinaci s hořčíkem a zinkem, protože tyto látky pomáhají se vstřebáváním.
U starších lidí je udržování hladiny vápníku ještě zásadnější
K nejlepšímu vstřebávání vápníku dochází do 35 let života. Právě díky tomu většina mladých lidí problémy s klouby a kostmi nepociťuje. U starších jedinců ovšem přichází problém, protože jejich těla již nedokáží tak efektivně zpracovávat minerální látky.
Následkem toho pak dochází k nepříjemným a vleklým onemocněním zmíněných kostí a kloubů. Pro starší osoby je pak nejlepším řešením pravidelně doplňování vápníku pomocí doplňků stravy a také konzumací potravin, které dostatečné množství kalcia obsahují.
Které potraviny je vhodné k doplnění kalcia jíst?
Všeobecně nejznámějším a nejvýznamnějším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky a mléko jako takové (zejména zakysané). Dostatečné množství se ovšem nachází také v tvrdé pitné vodě, kterou naštěstí většina českých domácností disponuje.
Alespoň k něčemu je tedy užitečná. Brokolice, kapusta a špenát se také mohou pyšnit množstvím obsaženého kalcia, takže ani tyto potraviny by neměly ve vašem jídelníčku chybět.
- brokolice
- kapusta
- špenát
- mandle
- sezamové semínka
- sója
- mák
- sardinky
- oříšky
- meruňky a fíky
V menší míře se pak objevuje také v sezamových semínkách, mandlích, sójových bobech, máku, sardinkách, burských oříšcích a oříšcích všeobecně a ani meruňky nebo fíky nejsou zanedbatelným zdrojem. Pokud vápníku není dostatek a začnou vás bolet klouby, je zkrátka potřeba všechny zmíněné potraviny zařadit do jídelníčku. Jestli ani to nepomůže, pak doplňky stravy ano.
Je potřeba si uvědomit, že bez vitamínu D a hořčíku se ani při konzumaci velkého množství potravin obsahujících vápník daleko nedostanete. Bez nich se totiž do kostí neuloží dostatečné množství a vaše snažení vyjde vniveč.
Osteoporóza vyžaduje daleko více, než jen doplnění vápníku
Člověk, který vinou nedostatku vápníku trpí osteoporózou, která se považuje za jedno z nejčastějších onemocnění v této souvislosti, samozřejmě musí dodržovat hned několik důležitých pravidel, takže příjem vápníku sám o sobě opravdu nestačí.
Zásadní je také pravidelný pohyb a cvičení, protože tím udržujeme kostní hmotu. Díky němu se navíc výrazně snižuje riziko pádu, protože se zlepšuje koordinace těla a posilují svaly. Cvičení s vlastní vahou je pak zřejmě tím nejvhodnějším typem posilování.
Důležité je také dostatečný příjem potravy, takže žádné dodržování drastických diet nepřipadá v úvahu. Mělo by také dojít k omezení konzumace alkoholu a člověk by se měl vyhnout cigaretám. Obojí má totiž na celkovou léčbu neblahý vliv.
Pokrmy, které tvoří váš jídelníček, by neměly být přehnaně solené. V podstatě je úplně nejlepší, kdy solit na nějaký čas přestanete úplně. Jedině tak totiž zajistíte co nejefektivnější léčbu, která nebude trvat příliš dlouhou dobu.
Vápník je zkrátka pro tělo (a hlavně pro klouby) velice důležitou látkou a jakékoli problémy s ním je potřeba zavčasu řešit, protože následné nemoci spojené s jeho nedostatkem nejsou rozhodně nic příjemného.
Zdroje:
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03976466?cond=calcium+joints&rank=1
Naposledy aktualizováno 19 května, 2024, autorem Redakce Magazínu