Echinacea zažila svůj boom kolem roku 2008. Od té doby šla mírně dolů, ale v posledních letech se “moderní” svět opět vrací ke všemu zdravému a přírodnímu, což je zrovna u echinacei dobře, protože má blahodárné účinky nejen v období chřipek!
Co to je echinacea a která její část je léčivá?
Třapatka, nebo-li echinacea je květina z čeledě hvězdnicovitách a původně pochází z USA a do Evropy se poté rozšířila. Důvodem byly její léčivé účinky, které jsou už velice dlouho využívané. Květina jde prakticky zpracovat úplně celá, tedy nať, kořen a květ. V kořenu je obsaženo nejvíce léčivých látek.
Zakoupit echinaceu můžete ze všech možností, ale kupujte spíše ty z kořene – jsou nejvíce účinné (za stejné peníze, více muziky). Echinaceu najdete v tabletách, tobolkách, ale nejúčinnější bývají tinktury (sirupy, kapky). Přípravky z echinacei mohou užívat i děti.
K čemu je dobrá?
Echinacea je skvělým pomocníkem proti chřipce, nachlazení, ale i jako prevence (zvyšuje imunitu)! Mezi další příznivé účinky patří:
- léčí kousnutí hmyzu (komáři, vosy, apod.)
- léčí infekce, rány, ekzémy, křečové žíly, proleženiny a snižuje výskyt zubního kazu
Echinacea recept!
Květina může dorůst až 180 cm a bezproblému ji lze pěstovat i v České Republice u vás na zahradě. Tudíž si nemusíte produkty kupovat v lékárnách, ale rovnou si můžete zkusit udělat něco doma. Přikládám návod na domácí tinkturu.
- 100 g kořenu echinacei
- 500 ml 60% líhu
- nádobu
Vezměte si určenou nádobu, do které dáte nasekaný/nadrcený kořen echinacei a zalijte 60% líhem. Nádobu uzavřete a nechte louhovat po dobu nejméně 10 dní.
Tip: Každý den s nádobou zamíchejte!
Naposledy aktualizováno 10 ledna, 2022, autorem Redakce Magazínu