Co je mentální mapa a jak ji využít?

Slyšeli jste někdy o mentálním mapování? Mentální neboli myšlenkové mapy jsou lidstvu známy už po staletí. Ve 20. století je zpopularizoval anglický autor Tony Buzan. Díky němu moderní svět získal velmi účinnou a jednoduchou pomůcku usnadňující přemýšlení, plánování nebo zapamatování si nových informací.

Mentální mapa jako otisk vašich myšlenkových pochodů

Už od první třídy učitelé vedou své malé žáčky k lineárnímu zápisu myšlenek. Lineární zápis je jednoduché zaznamenání toku slov a vět do úhledných řádků. Lidský mozek ale funguje jinak. Nesází myšlenky ve formě slov poslušně do jedné řady. Ve skutečnosti vaše mysl přemýšlí spíš v obrazech. Rozhodně ne v řádcích, ale ve vzájemných souvislostech. Možná někdy i tak trochu chaoticky. A pokaždé kreativně.

Myšlenková mapa zohledňuje přirozené mechanismy mozku a myšlení. Dokáže zachytit asociace, propojuje jednotlivé prvky v hierarchiích a může pracovat i s obrazy. Proto funguje mnohem lépe než klasický lineární zápis.

Kde mentální mapování využijete?

Možná i vy se právě teď ptáte, proč byste se měli učit novou techniku. Psát přece už dávno umíte. Proč se učit další způsob zápisu? Odpověď je jednoduchá. Protože mentální mapa přináší větší užitek. Tahle metoda je prostě efektivnější.

Podklady ke zkoušce, zaznamenání nového nápadu, plánování dovolené, příprava na obchodní schůzku, tvorba projektu.

Neúplný výčet jen pro představu, kde všude myšlenkové mapy naleznou uplatnění. Ve skutečnosti můžete tuto kreativní techniku využít kdykoliv. A pokaždé vám otevře nové obzory.

Jak tvořit mentální map

Když už znáte své PROČ, ukážeme vám i JAK. Připravte si tužku nebo propisku, pastelky, fixy a papír (doporučujeme umístit ho na šířku).

Pokud dáváte přednost moderním technologiím, dobrou službu vám udělá kvalitní tablet s dotykovou obrazovkou.

1. Zvolte si ústřední myšlenku (slovo, obrázek) a tu umístěte do středu papíru.

2. Do blízkosti hlavního tématu vypište související témata, asociace, myšlenky. Postupujte nejlépe ve směru hodinových ručiček.

3. Jednotlivá témata dále větvěte a rozvíjejte.

mentální mapa

Tipy pro tvorbu myšlenkových map:

Vyhraďte si dostatek času. Nejde totiž jen o pouhý zápis, ale především o související myšlenkový proces.

● Jednotlivé myšlenkové linie barevně odlišujte. Důležitá témata zvýrazněte.

● Pokud se rádi vyjadřujete v obrazech, doplňte mapu o nákresy, ikonky, schémata nebo obrázky.

● Dovolte si být kreativní. Mapa slouží především vám a odráží vaše vlastní nitro.

Pro zlepšení výkonosti můžete zvážit přírodní produkt, thajskou rostlinu kratom, která má kromě pozitivního vlivu na výkon i dalšín benefity.

Naposledy aktualizováno 2 října, 2023, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *