Základním pilířem zdravého životního stylu je vyvážená strava. Ale existuje vůbec způsob, jak do sebe dostat spoustu vitamínů, minerálů a enzymů, bez kterých organismus nemůže správně fungovat a současně si na jídle pochutnat? Jistěže ano! Své o tom vědí milovníci pokrmu zvaného Buddhova miska (angl. Buddha bowl). Možná jste na ni narazili pod názvem „duhová“ či „jogínská“. Že ne? Nevadí, v tomto článku vás s ní seznámíme.
Barevná směs nabitá důležitými látkami
Buddhova miska poutá pozornost pestrou směsicí barev. Původně šlo výhradně o vegetariánský či veganský pokrm, dnes se často servíruje i s masem. Obvykle s kuřecími kousky, ovšem výjimkou nejsou ani jiné druhy masa – většinou v podobě trhaných kousků. Když dostanete chuť na rybu, neváhejte ji přidat. Zůstanete-li však u stoprocentně rostlinného složení, rozhodně neuděláte chybu. Naopak svému tělu odlehčíte – posílíte střevní mikroflóru, zlepší se vám pleť, snížíte riziko kardiovaskulárních onemocnění a pocítíte příval energie.
Benefitů plynoucích z vyřazení masa je samozřejmě mnohem více, vraťme se ale k Buddhově misce. Obsah bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků v ní zaručují ořechy, semínka, luštěniny a obiloviny.
Vylaďte si misku podle chuti
Jak bude Buddhova miska vypadat, je do značné míry ve vaší režii. Každý si ji může dochutit podle sebe. Někdo preferuje guacamole, jiný sází na salsu či hummus. Směs zdravých potravin lze stejně dobře vyšperkovat bylinkovou omáčkou ze zakysané smetany či dressingem. Výsledek vypadá znamenitě. Estetická úroveň tohoto zdravého pokrmu bývá natolik vysoká, že se na něj sbíhají sliny i lidem, kteří běžně jednotlivých ingrediencím neholdují. Bez reptání se do něj pustí i děti.
Chcete se dozvědět, jaké další ingredience můžete smíchat v Buddhově misce? Spoustu tipů, jak dochutit zdravou obědovou misku, najdete v magazínu o fitness a zdravé stravě FitTipy.cz.
Naposledy aktualizováno 26 dubna, 2021, autorem Redakce Magazínu