Pevná vůle, trpělivost a vytrvalost. Vlastnosti, které jsou při dietním stravování obzvlášť důležité. Některé diety sice slibují rychlý a viditelný úbytek na váze, avšak tak jednoduché to nebude. Zatímco keto dieta vyžaduje jistou dávku sebezapření ve formě omezení sacharidů, přerušovaný půst je sice benevolentnější, ale také má svá pravidla. Jedno však mají společné. Dostávají organismus do stavu ketózy, ve kterém dochází k úbytku tělesné hmotnosti.
Jaké jsou výhody ketogenní diety? Je přerušovaný půst skutečně o hladovění? Mohou se tyto dva způsoby hubnutí navzájem kombinovat? Dosáhnete tak lepšího výsledku? Tohle vše vám prozradíme v následujících řádcích.
Keto dieta
Lidské tělo potřebuje pro své fungování dostatek energie. Tu za normálních okolností čerpá zejména ze sacharidů. V případě, že delší dobu přijímáte více sacharidů, než vaše tělo dokáže spálit, začínají se ukládat ve formě tukových zásob. Základem keto diety je omezit příjem sacharidů na max. 20-50 gramů denně, zvýšit konzumaci tuků a navodit v organismu stav ketózy. Ta nastává po vyčerpání všech zásob glukózy, v důsledku čeho se primárním zdrojem energie stávají tuky a vy hubnete. Pokud chcete, aby keto dieta skutečně přinesla své ovoce, musíte dodržovat stanovené množství sacharidů. V opačném případě se ketóza přeruší a vám nezbude než začít znovu. (1)
Výhody:
- má několik pozitivních účinků na zdraví (snižuje hladinu cukru, pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku a nádorových onemocnění)
- máte přesně stanovený podíl cukrů, tuků a bílkovin
- není časově ani finančně náročná
Nevýhody:
- vyžaduje pevnou vůli, zejména co se týče omezení sacharidů
- má vedlejší účinky v podobě ketochřipky , hlavně během prvního týdne (bolest hlavy, únava, zácpa)
Přerušovaný půst
Čím dál častěji skloňovaný způsob stravování, který je založen na pravidelném střídání půstu, tudíž času bez jídla a konzumace potravin. Důležitou roli zde plní inzulín, který pomáhá jak při transportu glukózy do jednotlivých buněk těla, tak i při tvorbě tukových zásob v játrech. Při konzumaci jídla hladina inzulínu stoupá, což se ale nedá říct o období půstu, kdy naopak klesá. Tělo začíná čerpat energii z tukových zásob, čímž dochází k úbytku hmotnosti. Identický princip jako při keto dietě. (2)
V závislosti na trvání fáze půstu a konzumace jídla existuje několik forem přerušovaného půstu. Jednou z nejznámějších a zároveň i nejpopulárnějších je metoda 16/8, při které využíváte spánek ve svůj prospěch. Ve 20:00 si dáte své poslední jídlo, snídani vynecháte a celé dopoledne pouze doplňujete tekutiny neslazenými nápoji. Následně si můžete dát kolem 12:00 plnohodnotný oběd a jíst opět až do osmé večer. (3)
Výhody:
- pomáhá spalovat tuky
- vhodný pro zaneprázdněné lidi, kteří nestíhají snídat
- méně omezení a pravidel
Nevýhody:
- snadno se můžete dostat do tzv. kalorického nadbytku
- může být doprovázen závratěmi, nevolností, slabostí, emoční rozladěností (4)
Kombinace přerušovaného půstu a keto diety
Ať už zní přerušovaný půst jakkoliv lákavě, nikdy nebude fungovat, pokud přijmete více kalorií než stihnete přes den spálit. A právě v tom vám pomůže kombinace přerušovaného půstu s ketogenní dietou. Při keto dietě si musíte neustále kontrolovat příjem sacharidů, díky čemuž se snadněji udržíte v energetickém deficitu a období odříkání tak přinese své ovoce (úbytek hmotnosti). Navíc, jak jsme již zmínili, v období bez jídla klesá hladina cukru v krvi, což přispívá nejen k rychlejšímu nástupu ketózy, ale také efektivnějšímu spalování tuků.
Na druhé straně to není s touto kombinací tak růžové, jak se na první pohled zdá. Omezený příjem sacharidů a cvičení nalačno se může dotknout aktivních sportovců, kterým svalstvo neporoste podle představ. Lépe na tom nebudou ani jednotlivci s cukrovkou typu I., pro které není vhodný ani jeden z uvedených způsobů hubnutí. (5)
Účinky keto diety v kombinaci s přerušovaným půstem nejsou ještě dostatečně vědecky ověřeny. Oba způsoby hubnutí však výborně fungují samostatně, vzhledem k tomu není důvod je kombinovat. Tak co, který způsob hubnutí vás oslovil více? Přerušovaný půst nebo keto dieta?
Zdroje:
- Kompletný sprievodca keto diétou. Užitočné informácie a praktické tipy. – https://www.vyzivovo.sk/ketogenna-dieta-navod-jedalnicek/
- FUNG, J. a kol. Kompletní průvodce půstem, 2018.
- Intermittent Fasting and Keto: Should You Combine the Two? –https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-and-keto#keto-diet
- CRHOVÁ, M. Vliv půstu na kognitivní funkce a další vybrané parametry, Magisterská práce, Masarykova univerzita, 2018.
- Should You Combine Intermittent Fasting and Keto? – https://www.menshealth.com/nutrition/a29815720/intermittent-fasting-keto-diet/
Naposledy aktualizováno 17 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu