Co jsou antioxidanty?

Abychom vysvětlili nutnost antioxidantů v našem životě, musíme si vysvětlit pár pojmů. Zabrouzdáme proto spolu do oboru chemie, biochemie a fyziky. Atom jak jsme se již učili na základní škole, se skládá z pozitivně nabitého jádra a negativního pláště, který tvoří záporně nabité páry elektronů.

Co se stane, když se z páru elektronů jeden odstraní? Vzniká médiemi často skloňovaný volný radikál.

Antioxidant x radikál

✅ Volné radikály jsou velmi nestabilní a reaktivní molekuly, které jsou našemu tělu opravdu škodlivé. Máme proti nim bojovat, jak nám radí reklamy pitím zeleného čaje s přídavkem antioxidantů, konzumací komerčně vyráběných kapslí, abychom byli stále mladí, kdy nám jedna tobolka umožní kýženou dlouhověkost, a mohl bych pokračovat.

✅ Pojem antioxidant a volný radikál je často zneužíván výrobci k zatraktivnění produktu, mnohdy však pro nás výrobek nemá žádný účinek. Volné radikály usilovně vyhledávají pro své nespárované elektrony další elektrony, aby mohli vznikat páry.

Tudíž odebírají elektrony z jiných molekul jakýchkoliv, na které narazí. Poté je naše tělo poškozováno, tedy buňky našeho těla, v případě, že je vystaveno volným radikálům, což v dnešním znečištěném světe je prakticky neustále.

Poté se samy napadené molekuly stávají volnými radikály a ty napadají další a další molekuly čímž nastává řetězová reakce. Tento mechanizmus se nazývá oxidace a má na svědomí rezivění železa, hnědnutí rozkrojeného jablka, ale také vznik mnoha chorob a dřívější stárnutí.

rozkrojené jablko zdroj antioxidantů

Antioxidanty jsou látky, které tento mechanizmus dokážou zastavit. Takže pokud je naše tělo vystaveno volným radikálům, zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění a dokonce až zhoubných nádorových procesů.

O antioxidantech lze nalézt velké množství publikací, článků ať už seriózních nebo až fiktivních, kdy jsou jim přisuzovány přímo magické schopnosti. Nevyvratitelným faktem je však to, že by měli tvořit nedílnou součást naší každodenní stravy.

Je ale důležité vědět, jak jednotlivé antioxidanty užívat ve správné kombinaci a dávce, až poté jsou pro nás efektivními pomocníky v boji proti volným radikálům.

Antioxidační synergismus

Synergismus je situace, kdy se látky navzájem podporují v účinku. Richard A. Passwater byl první vědec, který v roce 1971 popsal antioxidační synergismus. Antioxidační synergismus znamená, že antioxidanty působí společně.

Obohatil tuto skutečnost také o poznatek, že kombinace antioxidačních živin může prodloužit životnost laboratorních zvířat a zabránit vzniku neoplastických onemocnění (nádorů).

Pole působnosti volných radikálů

Mezi nemoci, na jejichž vzniku se podílí přílišné množství volných radikálů, patří:

  • stárnutí
  • různé druhy rakoviny
  • koronární choroby srdce
  • autoimunitní choroby
  • revmatická artritida
  • Alzheimerova choroba
  • šedý zákal oční čočky
  • Parkinsova choroba.

Antioxidanty pomáhají tyto nemoci odvrátit či oddálit a zmírnit jejich průběh.

Co činí antioxidant antioxidantem

Aby něco mohlo být pokládáno za antioxidant, musí narušit řetězovou reakci vyvolanou odebráním elektronu. Musí tedy ,,darovat‘‘ elektron a tím ochránit somatickou buňku. Naše tělo si syntetizuje enzymy, které tuto funkci mají, jsou to kataláza, glutationová peroxidáza, peroxidáza a superperoxiddismutáza.

acai berry

Další antioxidanty získáváme potravou. Minerály nejsou doslova antioxidanty, ale mohou být velmi důležité při funkci enzymů vytvářených naším tělem.

Antioxidanty

‘‘Antioxidanty rozdělujeme podle prostředí, v němž působí na hydrofilní, lipofilní a amfofilní. Podle způsobu účinku na antioxidanty neenzymové povahy (vitamin E, C, karoteny, flavonoidy, kyselina močová, kyselina fytová, glutathion, kyselina ferulová) a enzymy (superoxid-dismutasa, glutathion peroxidasa, katalasa).

Mezi neenzymové antioxidanty se počítají i některé prvky, které však souvisí s funkcí enzymů (selen, zinek, měď). Kromě toho existuje řada antioxidantů vyráběných průmyslově, které se používají jako potravinářská aditiva. Některé z nich se odvozují z látek přírodních‘‘. (Zdroj: Výzkumný ústav živočišné výroby. VÚŽV [online]. Praha, 2006 [cit. 2013-11-23].)

Vitamín E a jeho zdroje

Vitamin E je unikátní antioxidant, který přerušuje oxidační řetězovou reakci a chrání tak lipidy. Patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a je vstřebáván stejně jako tuky. Tukům se v dnešní době chtějí všichni vyhnout, ale hrají významnou roli ve střebávání vitamínů v tucích rozpustné (A, D, E, K).

Když opominu další funkce tuků, potřebné pro náš organismus, musím zdůraznit, že je velmi důležitý pro transport vitaminu E a samozřejmě ostatních vitaminů rozpustných v tucích. Cholesterol je jeho transportérem a také je důležitý při stavbě biomembrán.

mandle jsou zdrojem zdravých tuků
Zdrojem vitamínů E jsou především potraviny rostlinného původu – například mandle.

Takže zdánlivě nezdravé věci, mohou v malém množství hrát pozitivní roli v našem stravování. Tzv. hodný cholesterol – HDL putuje z krve do jater a neukládá se v cévách, LDL (,,zlý‘‘ cholesterol) při velkém množství způsobuje sklerózu cév. Je určitě vhodné vybírat si z kvalitních olejů, naopak vyhýbat se přepáleným tukům jakéhokoliv původu (rostlinného či živočišného).

Skupinu vitaminu E tvoří 8 sloučenin: α, β, γ a δ tokoferolů a α, β, γ, δ tokotrienolů. Všechny sloučeniny jsou přírodního původu, pouze α tokoferol je možné získat synteticky, uvádí se, že je až o 50 % méně účinný.

Nejlepší výrobky s vitaminem E obsahují všech 8 sloučenin a α tokoferol přírodního původu. Takže je důležité, když chceme požívat vitamin E, sledovat i jak je výrobek kvalitní, není produkt jako produkt.

Jak poznáme, jestli je tokoferol přírodní?

Na obalu by mělo být uvedeno přesné složení, přírodní α tokoferol se značí D-alfa-tokoferol a syntetický dl-alfa-tokoferol.

Bohužel konkrétně na krabičce od vitaminu E co jsem si v dobré víře koupil já, žádné rozdělení není, ani jestli obsahuje všech 8 sloučenin, či nikoliv.  Tudíž, i když víte, co máte hledat, co je pro vás nejlepší, nabídka na trhu nemusí být vždy dostačující.

Zdrojem vitaminu E v potravě jsou rostlinné oleje, oříšky, olejniny, luštěniny a obilniny.

Tokoferoly (mg na 100g) Tokotrienoly (mg na 100g)
Pšeničné klíčky 235 19
Olivový olej 22 0
Pupalkový olej 65 0
Rýžový olej 21 77
Řepkový olej 1 0
Slunečnicový olej 55 0
Sojový olej 96 0
Máslo 2 0
Vepřové sádlo 1,2 0,7

Nejbohatším zdrojem vitaminu E jsou pšeničné klíčky, rýžový olej je významný zdroj tokotrienolů.

Vitamin C

Vitamín C je významný antioxidant nalézající se hlavně v čerstvém ovoci a zelenině. Zvyšuje také účinnost vitaminu E. ‘‘Na příjmu vitaminu C jsme závislí, jelikož si ho díky absenci enzymu L-gulonolaktonoxidasy nejsme schopni syntetizovat. Působí jako hlavní ve vodě rozpustný antoxidant. ‘‘

antioxidant citrón

Vyšší koncentraci vitaminu C nalezneme například v šípku, dále je vysoké množství v citrusech, zelí, rakytníku a růžičkové kapustě. Můžete využít i komerční kapsle obsahující vyšší množství vitamínu C. Větší množství vitaminu C by měli konzumovat kuřáci.

Karoteny

Jedná se o rostlinná barviva. Rostlinu chrání před poškozením slunečním zářením. Některé karoteny jsou provitamíny vitamínu A. Vyšší množství obsahuje například mrkev.

Flavonoidy

Jedná se o produkty rostlin, respektive o sekundární metabolity. Rostliny, bohaté na tyto látky jsou řasy (spirulina a chlorela), dále v zelenině, obilovinách (ječmenu), zeleném čaji a příjemnou zprávou je: v červeném vínu.

zelený prášek chlorella antioxidant

Glutathion

Pomáhá regenerovat i některé jiné antioxidanty. Důležité jsou enzymy glutathion peroxidasa a reduktasa, které eliminují potenciálně toxický peroxid vodíku. V potravě ho můžeme nalézt v mase, zelenině (brokolice, zelí, květák) či ovoci.

Kyselina močová

Je to nejhojnější antioxidant krevní plazmy chránící buňky před působením volných radikálů.

Selen

Selen jak již bylo zmíněno, patří mezi prvky, které sice nejsou antioxidanty v pravém slova smyslu, ale účastní se antioxidačních procesů. V potravě ho najdeme ve zvýšeném množství v ořechách, rybách a vnitřnostech. Též pomáhá chránit vitamin E.

Zinek

V potravě ho nalezneme v mase a v různých semínkách, velmi bohatá semínka na zinek mají dýně. Dále ho nalezneme v mléčných výrobcích.

Měď

Měď nalezneme například v hořké čokoládě, játrech, ovesných vločkách a houbách.

Závěr

Když se rozhodneme dbát o své zdraví a zvýšit dávku antioxidantů v naší stravě, musíme pamatovat i na kvalitu zdroje, brát v úvahu antioxidační synergismus, kdy kombinací různých zástupců antioxidantů zvýšíme jejich účinnost a dávku.

Kvalitními doplňky jistě můžeme předejít mnoha zdravotním komplikacím a antioxidanty v denním příjmu potravy by měly být samozřejmostí!

Zdroje:

Literatura:

PASSWATER, Richard. O Antioxidantech. Jana Novotná. Hodkovičky: Pragma, 2002, 94 s. ISBN 80-7205-897-5

Výzkumný ústav živočišné výroby. VÚŽV [online]. Praha, 2006 [cit. 2013-11-23].

PAPAS, Andreas. Vitamin E: Zázračný antioxidant při prevenci a léčbě srdečních chorob, rakoviny a stárnutí. Praha: Pragma, 2001. ISBN 80-7205-773-1

MURRAY, Robert K. Harperova Biochemie. 4. vyd. Jinočany: H&H, 2002. ISBN 80-7319-013-3.

Naposledy aktualizováno 5 května, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *