Pomáhá při mnoha problémech a zánětlivých procesech v těle. Jak jej lze využít a kde ho sehnat? Pojďte se podívat.
O jakou rostlinu jde?
Kadidlovník je středně velký strom, který přirozeně roste v Africe, Indii a na Středním východě. Pryskyřice kadidlovníku byla od pradávna zpracovávaná na kadidlo a využívána k vykuřování již ve starém Egyptě, Řecku i Římě.
Tehdejší lékaři využívali silných protizánětlivých onemocnění a léčili s ní různé problémy, jako jsou problémy s dýchacím ústrojím, pásový opar a další. Boswellia obsahuje několik důležitých a prospěšných látek. Nejdůležitější jsou boswelové kyseliny, které mají silné protizánětlivé účinky. Podíl látek se mění podle toho, v jakých polohách rostlina roste.
Standardně se v Boswellii vyskytuje asi 65 % kyseliny boswelové.
Jaké umí rostlina zázraky?
Princip léčivého účinku spočívá v tom, že pryskyřice obsahuje dva enzymy, které inhibují a blokují spuštění zánětlivého procesu. Zároveň tyto kyseliny zlepšují místní prokrvení a urychlují regeneraci cév, které zánět zasáhne. Boswellia se také využívá v kosmetice. Je vhodná k ošetření zarudlé pokožky.
Zvyšuje ochranu před vnějšími vlivy a poskytuje ochranu před předčasným stárnutím. Boswelie také pozitivně působí na klouby, pomáhá tomu, aby byly méně bolestivé.
V Ajurvédské medicíně se používá Boswellie také ke zmírnění menstruačních obtíží a též jako afrodiziakum. Boswelia ale není jen jedna, zahrnuje asi 16 druhů a všechny mají podobné blahodárné účinky.
Boswelie je vhodná na:
- Na záněty
- Bolestivé klouby
- Při léčbě rakoviny
- artritida
Jaké onemocnění může vyléčit
Artróza je jedním z nejčastějších onemocnění po 50. roku a tu čest s ní má více než 70 % lidí v této věkové kategorii. Onemocnění může být velice nepříjemné, a především bolestivé. Už pohyb nezvládáte jako dřív. Může se vám také stát, že dříve či později se budete muset smířit s tím, že vám nějaký kloub budou muset lékaři vyměnit.
Zkuste však, než vzdáte všechny metody, ještě Boswellii, která by vám při bolestech mohla pomoci. Neříká se přeci nadarmo, že tuto rostlinu a látku z ní, známe již několik tisíce let. Dnešní medicína nevznikla z ničeho jiného, než že naši předci snažili problémy řešit především tím, co našli v přírodě.
Boswellie ale není jen na bolesti kloubů, už kdysi se používala k balzamování mumií. Proto ji dnes také můžeme najít při uplatnění v kosmetickém průmyslu. Zejména pak pomáhá proti vráskám a při léčbě akné.
Rostlina vysoká dva metry
Nejde sice o žádný vysoký strom, ale jeho účinky jsou úžasné. Strom Boswellie dorůstá asi do dvou metrů. Listy jsou řapíkaté. Krásně kvete, to ale není to, co by nás nadchlo. To nejdůležitější vytéká z kůry, když ji nařízneme. V podstatě se jedná o tzv. smolu, kterou známe všichni.
Právě tato žlutá tekutina nám poskytuje takovou vymoženost, že pomáhá při všemožných problémech. Strom tuto tekutinu má ze stejného důvodu, chrání ho před škůdci. V této pryskyřici právě najdeme, již zmíněnou, kyselinu, která je učiněný zázrak. Kromě toho, že snižuje bolestivost, pomáhá také:
- Při zvýšeném cholesterolu
- Při zánětu průdušek
Jak lze Boswellii užívat?
Boswelia se užívá jako doplněk stravy. Zakoupit ji můžete především na internetu. Jde o to, že se vzácná kyselina vyrábí buď to v kapslích, nebo v prášku, pak už jen stačí najít způsob, do čeho jí přidat. Rozmíchat ji můžete:
- v čaji
- v kávě
- ve smoothie
- ve formě doplňků stravy
Boswellia v prášku
Pokud zvolíte právě práškovitou formu, můžete ji užívat v průběhu celého dne a vaši chuť jídla nebo pití nijak neovlivní. Druhou možností jsou pak tablety, kde je přesně vymezená dávka kyseliny boswellové. Nemusíte tedy nic měřit, stačí si vzít jednu tabletku a zapít ji vodou. To je vše.
Uvidíte, že tento zázrak z dávné historie vám hodně pomůže. Zmínili jsme mnoho pozitivních účinků na tělo. Pojďme se podívat na to, jak přesně funguje. Při pravidelném užívání Boswellie se zlepší kvalita života, především pak vás přestanou bolet klouby a bude zvládat více než předtím.
Bylo také zjištěno, že obsahuje látku, která zlepšuje stav při osteoporóze, neboli řídnutí kostí. Stejným způsobem užívejte Boswellii při nemocech, kde potřebujete, aby se vám rychle zahojili rány.
Antioxidační účinky pomáhají i při rakovině
Vzhledem k vysokým antioxidačním účinkům posiluje také imunitní systém. Lépe tak vaše tělo bude reagovat na látky, které do našeho těla prostě nepatří. Již jsme se také zmínili o rakovině. Tato nemoc je velmi obávaná a často na ni lidé umírají.
TIP na článek: Nejlepší antioxidanty?
Bylo však prokázáno, že Boswellia ničí růst rakovinných buněk. Kromě toho, i když vás už tato zákeřná nemoc zastihla, vám může zmírnit následky léčby, především pak chemoterapie.
Imunitní systém
Díky zásahu do imunitního systému, pomáhá i při autoimunitních nemocech. Dobrá zpráva je také pro všechny, kteří trpí migrénami. I tady byly popsány velmi pozitivní účinky Boswellie.
Boswelie se přidává do mnoha výrobků, ale díky své neutrální chuti si ji můžete zakoupit jako čistý extrakt. Může se také přidávat do kosmetických výrobků, stejně tak ji můžete najít v různých krémech, které se aplikují přímo na bolestivá místa.
Vedlejší účinky Boswellie
Jako skoro v každém produktu, i tady se můžeme setkat s několika nežádoucími účinky. Ty jsou ale popisovány pouze v případě, když užijete nadměrné množství. Když to nebudete přehánět a překračovat dávkování, vedlejší účinky jsou minimální a poměrně ne časté. Jako nežádoucí účinky se mohou objevit:
- problémy se žaludkem
- kožní záněty
- poškození jater
Uvedené vedlejší účinky vypadají strašlivě, ale pokud budete dodržovat doporučené denní dávkování, tyto nepříjemnosti by se vám měly vyhnout. Když se zmíníme o žaludku, s užíváním Boswellie se při přílišném užívání může objevit nadýmání nebo průjem a zvracení.
Při použití Boswellie jako místní mazání na klouby se můžeme setkat s reakcí na kůži. A to nejen když mažeme klouby.
Vzhledem k tomu, že se extrakt běžně vyskytuje v kosmetickém průmyslu, je dobré po zakoupení krému nejdříve vyzkoušet na málem místě, abyste poznali, jestli vám Boswellie může způsobit nějaké podráždění. Pro játra platí užívání obdobně. Pokud budete Boswellii užívat rozumně, játra by to zasáhnout nemělo.
V případě, že se vedlejších účinků přesto obáváte a máte vážnější zdravotní problémy, poraďte se o jejím užívání se svým praktickým lékařem. Pro těhotné a kojící ženy platí to samé pravidlo.
Když milujete bylinky
Na Boswellii je zajímavé to, že pokud chcete opravdu kvalitní produkt, je třeba vyhledávat stromy z oblasti v Africe a Arabského poloostrova. Strom totiž v této oblasti má sice méně pryskyřice v sobě, ale na druhou stranu, pryskyřice obsahuje více kyseliny boswellové.
Jestliže milujete bylinky, je tato rostlina přímo pro vás. Nebo ji prostě můžete vyzkoušet v případě, že vám různé masti a léky na bolestivost kloubů již nepomáhají. Už jste Boswellii zkusili a jaké s ní máte zkušenosti vy? Zapojte se do diskuze pod článkem.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5739138/ (článek v anglickém jazyce)
https://www.healthline.com/health/boswellia (článek v anglickém jazyce)
Více článku zaměřených na zdraví.
Naposledy aktualizováno 2 října, 2020, autorem Redakce Magazínu