Počet lidí, kteří drží bezlepkovou dietu neustále roste a příčin to má několik. Největší skupinu tvoří jedinci, kteří nemohou konzumovat lepek ze zdravotních důvodů. Nejčastěji se jedná o celiakii a alergii na lepek. Hodně lidí si myslí, že je to to samé, ale není tomu tak. Celiakie je autoimunitní onemocnění a alergie na lepek je “klasická alergie.” Druhý břeh tvoří většinou ženy, které drží bezlepkovou dietu kvůli hubnutí. V tomto článku se nebude rozepisovat ani tolik o hubnutí, jako spíš o tom, co je lepek, v čem je obsažen apod.
Co a v čem je lepek?
Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin. První bílkovinou je gliadin a druhou glutenin. Lepek se nachází v některých obilninách (pšenice, žito, ječmen a oves). Samozřejmě je obsažen i ve výrobkách z těchto obilnin a je potřebné se to pohlídat! Co tedy vynechat z vašeho jídelníčku a v čem může být lepek obsažen, když máte tyto potíže?
Potraviny, které obsahují lepek
- pečivo, těstoviny, knedlíky
- omáčky, dresinky, pudinky, zmrzliny
- alkohol (whisky, pivo,…)
Jako náhrada výše uvedených potravin se používají brambory, rýže, kukuřice, luštěniny a sója.
Příznaky alergie na lepek, případně celiakie
1. Problémy s trávením, průjem, zácpa a plynatost.
2. Neúnosná únava, vyčerpání (fyzické i psychické) a poruchy soustředěnosti.
3. Bolesti hlavy, migrény a závratě.
4. Kožní problémy (akné, hrbolky na kůži)
Pro zjištění alergie nebo celiakie se doporučuje vynechat lepek z jídelníčku minimálně na 3 týdny a poté opět začít s konzumací potravin, které lepek obsahují. Po opětovném nasazení lepku uvidíte sami, jestli je vám lépe nebo se váš zdravotní stav zhoršil
Potraviny, které neobsahují lepek
Tak mimo už zmíněných náhrad, se dají koupit i bezlepkové potraviny. Je tu ale jeden “malý” problém a to je cena. Většinou bývá násobně vyšší, než jsou klasické potraviny. Chce to najít ten správný obchod a nakupovat ve slevách. Jako jeden tip tu máme eshop, kde si můžete některé bezlepkové potraviny objednat.